Poslední týdny Frankensteinova otce. Ian McKellen jako slavný režisér hororů James Whale v americko-britském filmu, oceněném Oscarem.
Dále hrají: B. Fraser, L. Redgraveová, L. Davidovichová, D. Dukes a další. Scénář a režie: Bill Condon.

Anglický režisér James Whale (1889-1957) přišel na počátku třicátých let do Hollywoodu jako uznávaný divadelní tvůrce a prosadil se sérií hororů, mj. Frankenstein, Frankensteinova nevěsta a Neviditelný muž (všechny ČT uvedla v rámci loňského hororového cyklu). Natáčel však i snímky jiných žánrů (např. komerčně úspěšný muzikál Loď komediantů či romantické dobrodružství Ostrov ztroskotaných). Na rozdíl od jiných hollywoodských celebrit neskrýval svoji homosexualitu a to, kromě jiného, přispělo k předčasnému konci jeho tvůrčí dráhy.

Americký scenárista a režisér Bill Condon (nar. 1955) adaptoval knihu Christophera Brama Frankensteinův otec a natočil fiktivní pohled na poslední týdny Whaleova života v ústraní jeho hollywoodského domu, nazvaný Bohové a monstra (název vychází z citovaného přípitku ve Frankensteinově nevěstě: "Na nový svět bohů a monster!").

Nemocný Whale (Ian McKellen) žije osaměle se svojí hospodyní Hannou (Lynn Redgraveová) a při pokusech malovat bezmocně sleduje, jak ho se zdravím opouští i jeho umělecká tvořivost. Potřebný vzruch do posledních týdnů jeho života přináší mladý zahradník Clayton Boone (Brendan Fraser), který zprvu netuší nic o Whaleově filmové minulosti ani o jeho sexuální orientaci.

Působivé drama umělce, připomínající Viscontiho Smrt v Benátkách, je postaveno na mimořádných hereckých výkonech tří hlavních protagonistů. Významný britský divadelní herec Ian McKellen, který se v poslední době uplatňuje v hollywoodských superprodukcích (např. jako Gandalf v Pánovi prstenů nebo Magneto v X-Menech) je dokonalým Whalem a k jeho přesvědčivé interpretaci přispěla nepochybně i jeho vlastní homosexualita.

Jednu ze svých nejlepších úloh tu jako oddaná hospodyně Hanna vytvořila anglická herečka Lynn Redgraveová (mladší sestra známější Vanessy) a opravdovým překvapením je výkon Brendana Frasera, který je spíš ve svém živlu v ryze komerčních snímcích, jako Král džungle a Mumie.

Film Bohové a monstra získal řadu významných ocenění, z nichž připomeneme jen některá - Oscar za scénář podle předlohy pro Billa Condona, oscarové nominace pro McKellena a Redgraveovou, jež sice zůstaly neproměněny, ale oba herci si vše vynahradili při udílení Independent Spirit Awards (nejvyšší ocenění americké nezávislé scény) a Redgraveová navíc získala Zlatý glóbus.

Napište nám