Rub a líc víry

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zjevné i skryté tváře moderní doby zkoumá Iveta Toušlová. Připravili: P. Křemen, S. Tvrdíková, J. Šajmovič, A. Müllerová a I. Toušlová

O Češích se říká, že jsou nevěřící. Jenže právě tohle tvrzení patří mezi největší mýty naší doby, přátelé. Při posledním sčítání se totiž za ateisty prohlásila jen asi tisícovka z nás. Paradoxem ovšem je, že k církvím a náboženstvím se přihlásily pouze zhruba 2 miliony obyvatel naší země. Ve střední Evropě už jsou na tom hůř už jen v bývalém Východním Německu, a naopak nejlíp v Polsku, tam hledají útěchu v Bohu víc než tři čtvrtiny lidí. V co všechno věříme a jak nám víra ovlivňuje život? Kdy nás posiluje a kdy třeba i ohrožuje? O tom všem bude dnešní Rub a líc.

A co uvidíte v tomto dílu? Třeba příběhy dvou úspěšných mužů, kteří se ocitli na rozcestí. Podnikateli Radimovi Passerovi pomohla najít cestu z životní krize víra v Boha. Krasobruslaři Tomáši Vernerovi pak pomohl zpěvák Daniel Landa najít ztracenou víru v sebe sama a vrátit se na sportovní výsluní. I dvě sestry z Telče pojí víra – v mimozemšťany. S jedním z nich, Ebem, se setkávají už 20 let. Představíme vám také muže, jehož rodina odešla do sekty samozvaného mesiáše. A připomeneme si původ rčení, že ze Šavla se stal Pavel.

Anketa

Věříte...

28 % 187 hl. ...v boha nebo bohy jako člen církve 11 % 69 hl. ...v boha nebo bohy neorganizovaně 26 % 170 hl. ...v blíže neurčenou vyšší moc 14 % 90 hl. ...v mimozemské civilizace 13 % 85 hl. ...v sebe 8 % 55 hl. Ani jedna z možností Celkem 656 hlasů

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Česko je třetí "nejateističtější" země na světě

  28. 12. 2012

  Vídeň - Česká republika obsadila třetí místo mezi "ateistickými státy" za Čínou a Japonskem, největší podíl věřících na národní populaci naopak vykazuje západoafrická Ghana, kde se za zbožné označilo 96 procent obyvatelstva. O průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 50 tisíc lidí z 57 zemí, informovala rakouská agentura Kathpress.

 • Kardinál Vlk: Češi ateisti nejsou

  22. 12. 2011

  Praha – V období vánočních svátků je určitě na místě zajímat se i o duchovní stránku věci. Ve světě je ale Česko považováno za jeden z nejateističtějších států světa a život v ulicích tomu v dnešních dnech nasvědčuje. Ve víru Vánoc, tedy času pohody, klidu a lásky, se lidé zajímají spíše o vánoční slevy než o tradice. Je možné, že materialismus a konzumní styl, pesimismus a absence opravdových hodnot souvisí s rozmachem ateismu? Odpověď je třeba hledat někde jinde, protože Češi podle kardinála Miloslava Vlka ateisti nejsou.

 • Jsou Češi skutečně bezvěrci? To ukáže sčítání

  29. 3. 2011

  Praha - Čemu věří dnešní Češi? Otázka, na kterou se snaží odpovědět kniha s názvem Na nových stezkách ducha. Odborník na náboženská hnutí Ivan Odilo Štampach v něm zkoumá náboženské prvky a souvislosti v životě současné české společnosti. Kniha s podtitulem "Přehled a analýza současné religiozity" vychází v době, kdy Češi vyplňují do kolonky ve sčítacích dotaznících své náboženské vyznání.

 • Češi, národ ateistů?

  26. 8. 2008

  Češi jsou považováni prakticky za sekulární národ. K tradičním náboženstvím a církvím se hlásí oproti sousedním státům minimum lidí. Navíc zde panuje velká nedůvěra v klasické náboženské instituce, tedy církve, které jsou nadto přímo spojovány s náboženstvím. Tento stav možná vypovídá něco o národním naturelu, avšak mnohem více se na něm podílí historická zkušenost: Nejdříve de facto vnucené katolictví, pro mnohé přímo spojené s nenáviděnou monarchií. Pak liberalismus první republiky a hledání "nového náboženství". Neštěstí "katolické" druhé republiky a následné hrůzy druhé světové války. Krátce po nich socialistická obroda a stíhání katolických duchovních. Nakonec normalizace, protináboženská propaganda a absolutní vytěsnění církví ze společenského života. Výsledkem je právě náboženská vlažnost a lhostejnost českého národa.

Diskuse diváků
 • Pavel 27. 12. 2020 01:25

  Iveta Toušlová má velmi sexy černé šaty s zipem. Vyslovuje docela pečlivě.

 • Jarmil Vepřek 8. 4. 2020 07:49

  Kdo bude pracovat na poli?

  Někdo musí dodat do té lednice potraviny! Kdo a kde je vyrobí? Měli byste naučit lidi znov…

 • 21. 7. 2015 09:57

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 40 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST  HD
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu