Jiří Voskovec a Jan Werich si přes třicet let vyměňovali přes oceán dopisy, v nichž s humorem a sebeironií popisují své odloučené životy na opačných stranách světa. Přímý přenos vynikající tragikomedie, která se z korespondenčního dialogu V+W zrodila, je součástí slavnostního večera v Národním divadle v Praze u příležitosti Dne české státnosti. V představení Národního divadla Brno, scény Reduta, hrají: V. Vašák, J. Vyorálek a G. Mikulková. Divadelní režie J. Mikulášek. Kamera J. Matiášek. Televizní režie I. Pokorný. V přestávce přenosu Vzkaz Tomáše Bati. Připravili R. Vávra, J. F. Potužník a A. Majstorovičová

Korespondence Voskovce a Wericha je silnou výpovědí o životě dvou mimořádných lidí v nelehké době. Vzájemné listy legendárních tvůrců Osvobozeného divadla, jejichž cesty se po únoru 1948 rozešly, jsou strhujícím svědectvím nejen jejich originality a umělecké zralosti, ale současně odhalují i osudy těchto významných osobností v bipolárním světě, plném železných opon a studených válek. Tyto dopisy, které např. u J. Voskovce představují vrchol jeho poválečné literární tvorby, jsou neocenitelným dokladem duchovního světa V+W. „Forma zkratky, krátká spojení, divadelní narážky, privátní kódy, k tomu brilantní stylizace a neuvěřitelná oslovení i podpisy“ – tak velice výstižně charakterizuje tuto korespondenci kritika.

Souborná korespondence Jiřího Voskovce a Jana Wericha u nás vyšla knižně v roce 2007 a o tři roky později se dočkala své divadelní podoby. Scénář napsala Dora Viceníková a nastudoval režisér Jan Mikulášek. Inscenace v brněnském Divadle Reduta se stala jedním z nejvýznamnějších počinů českého divadla posledních let. Vzácně se na tom shodují diváci i kritika. Svědčí o tom plné divadelní sály nejen v Brně, ale i všude na zájezdech a také řada prestižních ocenění.

Napište nám