Marta Kubišová 70

Záznam koncertu z letní scény divadla Ungelt k významnému životnímu jubileu zpěvačky. Spoluúčinkují: Karel Gott a Aneta Langerová. Hraje skupina K. Štolby, P. Malásek a P. Větrovec. Uvádí M. Hein. Režie V. Polesný

Marta Kubišová je jednou z našich nejznámějších zpěvaček, honosící se hlubokým altem. Na konci 60. let nejpopulárnější zpěvačka (vítězka Zlatého Slavíka v roce 1966, 1968 a 1969). Od roku 1964 vystupovala v divadle Rokoko, kde hrála i zpívala. Zde se setkala s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem. Spolu pak v roce 1968 vytvořili trio Golden Kids, které bylo velmi populární a byl to první pokus o českou smíšenou popovou skupinu. S Golden Kids koncertovala po celé Evropě a byl o ní zájem především ve Francii. V roce 1969 nahrála dodnes velmi ceněnou sólovou desku Songy a balady patřící mezi nejlepší popové desky československé historie.

Její antikomunistické postoje a popularita se však staly trnem v oku pro vládnoucí komunistickou garnituru, která na základě zfalšovaných pornografických fotografií zakázala Martě v roce 1970 veřejně vystupovat. V roce 1977 se stala Marta Kubišová signatářkou Charty 77 a o rok později ilegálně nahrála s folkovými umělci několik lidových písní. Bez zpívání žila až do roku 1989, kdy se opět vrátila na scénu a zpívá dodnes v divadle Ungelt.

Marta se také věnuje charitě – moderuje každoroční Adventní koncerty – a opuštěným zvířatům (spolupráce na pořadu Chcete mě).

Její nejznámější skladby jsou např. Modlitba pro Martu, Depeše, Nechte zvony znít, Magdalena, Hey Jude, Ring-o-Ding, Mama, Oh baby, baby, Lampa a další. V letošním roce oslavila v plné síle a s novými plány krásné životní jubileum – 70 let. Gratulujeme!

Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 P
ŽánrHudba