Trojice mladých autorů Marek Dobeš, Štěpán Kopřiva a Jiří Pavlovský nabídla vděčný seriálový námět ze současnosti. Příběh sociálně slabší rodiny, která si díky výhodné nabídce pořídí vilku v satelitním městečku, skýtá řadu dramatických i humorných situací a umožňuje nám nahlédnout do více rodin zdejších obyvatel. Rozehrává se pestrá mozaika praktik dravých podnikatelů, ale i lidí bojujících s finanční tísní a nezaměstnaností. Velkou roli hraje v příběhu redakce místního deníku a zejména mladý investigativní novinář, který se snaží proniknout do zákulisí několika místních skandálů.

Samozřejmě seriál dělají především vztahy. Vztahy v rodině, která se ocitne v existenčním ohrožení, vztahy milostné, které nečekaně zaplétají osudy našich hrdinů, vztahy sousedské, v nichž si lidé přes všechny konflikty nakonec dokážou podat ruce při společné obraně svých domovů.

Seriál natočil zkušený režisér Karel Smyczek a obsadil do něj řadu známých hereckých tváří. Za všechny jmenujeme Ondřeje Vetchého, Miroslava Táborského, Simonu Stašovou, Tomáše Hanáka, Josefa Somra, Vilmu Cibulkovou, Jiřího Schmitzera, Viktora Preisse a další. Právem ale zaujmou i nové tváře dosud méně známých mladších herců (Barbora Seidlová, Klára Apolenářová, Martina Prášilová), za pozornost určitě stojí i hlavní dětská role (Lucie Šteflová).

Další fakta o seriálu:

  • Většina scén se natáčela v satelitním městečku nedaleko Prahy. Realizační štáb pracoval i ve Slaném, v Lysé nad Labem, v Nové Vsi pod Pleší či v okolí Mníšku pod Brdy.
  • Natáčelo se na digitální betu, dvěma kamerami a celý projekt se realizoval jako zakázka pro ČT ve firmě SPACE Films, spol. s r. o.
  • Natáčení se účastnilo na 150 herců, z toho bylo 130 rolí „mluvících“
  • Natáčelo se 141 dní místo plánovaných 143
  • Největší kuriozitou bylo, že se Barboře Munzarové během natáčení seriálu narodila dcera Anička (vzhledem k tomu, že se scény natáčejí na přeskáčku, ve 13. díle např. herečka figuruje v několika scénách po sobě následujících – nejprve ještě netěhotná, poté ve 3-4 měsíci a v následujícím záběru už po porodu)
  • Nejen pro mladé dosud neznámé herce se stal seriál nejrozsáhlejší filmovací zkušeností (poprvé si v takovém rozsahu zahráli S. Stašová, M. Táborský, T. Hanák i O. Vetchý – ten předtím hrál v kratší Smyczkově sérii Případy detektivní kanceláře Ostrozrak).
  • I když Tomáš Hanák nejprve účinkování v seriálu odmítl, spolupráce se osvědčila natolik, že jej Smyczek obsadil i do nového seriálu Dobrá čtvrť.
  • Lucii Šteflové (holčička, která hraje mladší dceru Lukešových), bylo v době natáčení cca 6 let. Je z Mostu a casting objevil její fotografii v časopise. Lucie se podle slov režiséra zachovala jako profesionálka, i v tom, že jí poslední mléčný zub (ten přední) vypadl až poslední den natáčení.
  • Kromě výše uvedeného má Lucie Šteflová „na svědomí“ ještě jednu věc – její zrzavé vlasy inspirovaly k tomu, že přesvědčili Simonu Stašovou, aby se nechala (poprvé v životě) obarvit. Barva se jí natolik zalíbila, že si ji nechala i v civilu.
  • Báru Seidlovou objevil pro film právě režisér Smyczek – nejprve hrála v pohádce Lotrando a Zubejda, poté v tv inscenaci Romeo, Julie a tma. I když v současné době je jedna z nejobsazovanějších mladých hereček, role v Místu nahoře je zatím její nejrozsáhlejší.