Z Německa do japonského zenbuddhistického kláštera za duševním klidem! Německá komedie Doris Dörrieové o cestě plné překvapení.
Hrají: U. Ochsenknecht, G. P. Wöhler, P. Zieserová, U. Krienerová, A. Dobra a další.

Uwe a Gustav žili doposud v Německu svým poklidným rodinným životem. Gustav touží konečně uskutečnit cestu svých snů, jakési pročištění duše v japonském zenbudhistickém klášteře, kde je v ceně cesty "osvícení zaručeno". Ve chvíli, kdy se Uwemu rozpadá manželství, protože jeho manželka konečně uteče se všemi dětmi od panovačného "trubce", Uwe nevidí jiné východisko ze své krize, než se přidat k bratrovi. Putování za duševním zdravím začíná trochu netypicky v moderním hotelu přelidněného Japonska, který se měl stát pouze zastávkou na další cestě. Oba netuší, jak důkladně poznají všechny tváře města, včetně té nevlídné noční bez střechy nad hlavou. Když po všech zmatcích konečně dorazí do kláštera, čekají je tam lidé milí, vstřícní, leč jejich mentalitě a denním zvykům na míle vzdálení. A očekávané osvícení? Když člověk dokáže sám sobě i svým blízkým přiznat pravdu, zcela určitě se mu rozsvítí i v hlavě.

Německá režisérka a spisovatelka Doris Dörrieová (1955, Hannover) vstoupila do povědomí našich diváků např. komedií Muži, vyprávějící o nevěře a jejích následcích. I v této komedii uplatňuje svůj lehce ironizující ženský pohled na svět a na paradoxy vztahů mezi mužem a ženou, kdy tato dvě odlišná stvoření nemohou být spolu, ale ani bez sebe. V hlavní roli uvidíme Uweho Ochsenknechta, podobně jako ve zmiňované komedii Muži.

Napište nám