Filmový štáb měl původně v plánu natočit film o fenoménu pirátství v Somálsku. Tvůrci ovšem netušili, že se svého záměru budou muset vzdát – místní s nimi totiž hrají dvojí hru, jež poznání somálské reality znemožňuje. Svébytná reflexe natáčecího procesu.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Všechno začalo v roce 2010 přípravami filmu, kterým jsme chtěli rozkrýt kořeny vzniku globálního fenoménu – somálského pirátství. Nespokojili jsme se s obrazem zlých somálských pirátů napadajících bezbranné obchodní lodě. Tato všeobecně přijímaná pravda se studiem místních poměrů rychle rozplynula. A o tom, že celou situaci zavinily nadnárodní rybářské společnosti, které v Adenském zálivu bez kontroly vyplenily všechny ryby a tedy i obživu pro lidi na nejdelším africkém pobřeží, věděl v té době málokdo.

Svět se bezmocně díval na africké kluky v sandálech, jak unášejí tankery vysoké jako osmipatrové budovy. Nikdo nechápe, jak se dostanou nahoru a jak to, že na ně neplatí ani válečná flotila vyslaná evropskou unií na ochranu námořních cest. Ve svých vodách jsou pány situace, bez ohledu na naši moderní navigační či satelitní techniku. Je neuvěřitelné, že by za tím byly jen peníze. Lidé uchylující se k tak šíleným činům musí být opravdu zoufalí. Většina z nich jsou nevzdělaní místní rybáři, kteří už neloví ryby, ale lidi. Osud pirátů, kteří útoky přežili, ale nekončí v Somálsku, ale daleko za hranicemi, kam se svými penězi utíkají, protože v Puntlandu nikdo s penězi doma nedožije rána.

videoPirátské sítě tématem Událostí v kultuře
...
video video

Pirátské sítě tématem Událostí v kultuře

videoRozhovor s režisérem Davidem Čálkem
...
video video

Rozhovor s režisérem Davidem Čálkem

Náš příběh začíná v Nairobi, hlavním městě Keni. Právě tady, v somálské čtvrti Eastleigh, mizí mnoho bývalých pirátů i jejich peněz. Uprostřed bahnitých cest bez infrastruktury tu absurdně rostou mnohapatrové moderní budovy a perou se tu peníze ze somálských útoků. Té čtvrti se přezdívá Malé Mogadišo.

Natočili jsme tu řadu rozhovorů s různými desperáty. Nakonec jsme si vybrali Hasana. Mladého odvážného piráta, který se nebojí o svou temnou minulost podělit. Je přirozený, a má zajímavý a dojemný příběh.
Natáčeli jsme paralelně i v Somálsku. Chtěli jsme spojit příběh piráta v emigraci Hasana a mladého Somálce Abdilahiho, který řeší dilema na puntladském pobřeží, jestli hrát zadarmo milovaný fotbal, nebo se dát k pirátům za dobré peníze. Volba to není snadná. Jeho nejlepší kamarád Muse už sedí za nepovedený pirátský únos na 33 let v americkém vězení.

Oba příběhy jsme sledovali až do chvíle, kdy jsme zjistili, že náš pirát Hasan s námi hraje dvojí hru…

videoReportéři ČT o pirátských pirátech
...
video video

Reportéři ČT o pirátských pirátech

Producent: Bratři
Koproducent: Česká televize
Film podpořil Státní fond kinematografie ČR

Stopáž87 minut
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize