Portrét předního současného francouzského architekta.

Francouzský architekt Christian de Portzamparc byl vybrán, aby "polidštil" bruselskou čtvrť evropských institucí, která je v Belgii považována za příklad nepovedené urbanizace 60. a 70. let. Jeho volbu oznámily Evropská unie a správa bruselského regionu.

De Portzamparc měl za úkol vylepšit podobu ulice de la Loi, na níž jsou budovy Evropské komise a Rady EU a kolem níž se soustřeďují evropské instituce. "Mnozí vidí v evropské čtvrti ghetto," řekl člen Evropské komise pro správu Siim Kallas. Podle jeho názoru je potřeba vzdát se koncepce "nic než kanceláře" a vypracovat "silný urbanistický a architektonický projekt". Komise chce "méně budov, ale větší, emblematické budovy, které čtvrti dodají pozitivní podobu". Bude také zapotřebí respektovat nejpřísnější normy týkající se životního prostředí.

Zvolený projekt týmu vedeného francouzským architektem podle agentury AFP neurčuje konečnou podobu, jakou bude čtvrť mít, ale načrtává její hlavní linie. Počítá s vytvořením veřejných prostorů, s větším množstvím zeleně a také s vybudováním okružní tramvajové linky. Přeměna má být postupná a bude trvat nejméně patnáct let, řekl šéf bruselského regionu Charles Piqué.

Pětašedesátiletý de Portzamparc získal v roce 1994 Pritzkerovu cenu, která je nejprestižnějším oceněním pro architekty. Navrhl například budovy v moderních pařížských čtvrtích Défense a La Villette, Město hudby v Rio de Janeiru a newyorské sídlo francouzské společnosti LVMH.

Napište nám