22. června 1941 zaútočila Třetí říše se svými spojenci na Sovětský svaz. Decimovaná Rudá armáda ustupovala na východ a zdálo se, že plány nacistů mají velkou šanci uspět. Ruský dokumentární cyklus

Osmidílný cyklus ruských dokumentaristů, věnovaný událostem let 1941–1945 na východní frontě, využívá bohatství filmových archivů v kombinaci se sekvencemi realizovanými počítačovou grafikou. Autoři si dali za cíl rekonstruovat hlavní události srážky Třetí říše s obří zemí, která, jak se ukázalo později, nestála přece jen na oněch „hliněných nohách“. Chronologicky líčí průběh konfliktu, připomínají aktéry obou stran i zbraně, které bojující armády používaly.

První díl je věnován přípravě a průběhu prvních čtyř měsíců útoku na Sovětský svaz. Po 22. červnu 1941 bylo sovětské letectvo zdecimováno, tanky ničeny po tuctech a vojáci i důstojníci zajímáni po deseti tisících. Koncem srpna 1941 se situace zdánlivě stabilizovala, ale v září padl Kyjev a skupiny německých armád vyrazily na Leningrad a k Moskvě.

Originální názevThe Great Patriotic War
Stopáž49 minut
Rok výroby 2010
 )D( ST HD
ŽánrDokument