Dva na jednoho aneb Jak polapit hlodavce s vysokým IQ ve vlastním domě. Americká rodinná komedie.
Hrají: N. Lane, L. Evans, M. Chaykin, Ch. Walken, V. Lewisová a další. Režie: Gore Verbinski.

Když znesváření bratři Ernie a Lars zdědí po svém zesnulém otci starou továrnu na provázky a zchátralý dům, neprojevují příliš velké nadšení. Starší korpulentní Ernie je až dosud majitelem vyhlášené restaurace. Obrovský šváb, který pronikl z doutníku zděděném po otci do jednoho z jídel v jeho podniku, rázně ukončí jeho kariéru. Ernie končí jako kuchař v bistru. Larse zase vyhodí z domu vlastní žena, když muž odmítá výhodně prodat továrnu na provázky. Oba ztroskotanci se konečně rozhodnou "využít" své dědictví - zchátralý dům, ze kterého se náhodou vyklube architektonický skvost. Aby jej mohli prodat, musejí ovšem splnit jeden důležitý úkol. Dům totiž obývá jeden velmi inteligentní hlodavec, kterého je nutno vystěhovat.

Z toho pochopitelně těží většina komických situací této rodinné komedie, kterou tvůrci pojali v oblíbeném duchu honiček "Toma a Jerryho", ale přidali i něco navíc. Zdrojem humoru je pochopitelně mazaný hlodavec, jehož očima je často vyprávěn děj, ale i komická dvojice kontrastních hrdinů, která ne náhodou upomíná na Laurela a Hardyho.

Bláznivá komedie debutujícího režiséra Gorea Verbinského o silnějším, který se snaží dopadnout slabšího a dostává jednu ránu za druhou, může uspokojit jak dětské, tak i náročnější diváky.

V hlavních rolích uvidíme kromě myši i Nathana Lanea a Lee Evanse.

Napište nám