Vítejte v pekelném domě. Liam Neeson a Catherine Zeta-Jonesová v hlavních rolích amerického hororu.
Dále hrají: O. Wilson, L. Taylorová, B. Dern, M. Seldesová, A. Koromzayová, T. Field, V. Madsenová a další. Režie: Jan De Bont.

Román americké spisovatelky Shirley Jacksonové The Haunting of Hill House (1959) byl poprvé zfilmován v Anglii v roce 1963 režisérem Robertem Wisem pod zkráceným názvem The Haunting (v ČT uveden jako Strašení).

V roce 1999 vznikla pod stejným titulem v produkci hollywoodského studia DreamWorks nová verze, u nás nazvaná Zámek hrůzy.

Jejím režisérem byl Holanďan Jan De Bont, který dlouho pracoval jako kameraman, a pak se prosadil režií divácky úspěšných snímků Nebezpečná rychlost a Twister.

Autorka, která se specializovala na hororové povídky (např. známá Loterie) a romány, ve své předloze úspěšně použila jednu z nejstarších hororových rekvizit, a sice starý dům, který je plný děsivých zvuků, úkazů a dávných tajemství.

Do něho přijíždí doktor Marrow (Liam Neeson) s třemi pokusnými osobami, na nichž má zkoumat nespavost.

Ve skutečnosti mu jde o postižení fenoménu strachu ve skupině lidí uzavřených na odlehlém místě.

Jeho experiment se mu však postupně vymyká z rukou, neboť ve starém zámku skutečně straší, a vztahy mezi Marrowem a jeho pokusnými králíky, světáckou umělkyní Theo (Catherine Zeta-Jonesová), uzavřenou dívkou Nell (Lili Taylorová) a mladým povalečem Lukem (Owen Wilson), jsou ve viktoriánsky ponurém sídle podrobeny děsivým zatěžkávacím zkouškám.

Film částečně vznikal v rozlehlém domě Harlaxton Manor v Granthamu v anglickém hrabství Lincolnshire, ale vzhledem k četným speciálním efektům se natáčelo především ve studiových dekoracích, nahrazujících většinu jeho interiérů.

Na působivé atmosféře snímku mají kromě hereckých představitelů zásluhu zejména italský výtvarník Eugenio Zanetti, který navrhl dekadentní dekorace, a také trikaři ze společností Tippett Studio a Industrial Light and Magic, kteří rozpohybovali záclony, sochy, schodiště, krby a další předměty.

Napište nám