Mentálně postižení lidé nastudovali jedinečný baletní projekt s názvem Oživlé sochy

Na Karlově mostě ožily sochy. Život jim nevtiskli profesionální umělci, ale mentálně postižení lidé, kteří nastudovali jedinečný baletní projekt s názvem Oživlé sochy. V něm představují příběhy vybraných postav z mostu: svaté Anny, svatého Víta, sousoší svatých Barbory, Markéty a Alžběty a také legendu o rytíři Bruncvíkovi.

Režisérka Olga Strusková zachytila v půlhodinovém dokumentu práci Studia Oáza, které od roku 1992 nabízí mladým lidem s mentálním postižením prostor k uměleckým aktivitám. Projekt Oživlé sochy se přitom zrodil v hlavě zakladatelky a ředitelky Studia Oáza Olgy Kurzové, představení s učenlivými herci nastudovala lektorka Helena Bartlová. Příběhy jednotlivých postav z mostu přednášejí herci Barbora Hrzánová a Radek Holub.

Film jednak přibližuje svět mladých lidí s mentálním postižením, jednak nabízí nezvyklý pohled na nejznámější pražský most a na figury, s nimiž spojil svůj kámen. Dokument získal Cenu poroty v kategorii Hudba, divadlo, film a literatura na Arts&filmu v Telči 2010.

Napište nám