Elegantní přehlídka kultivace rostlin, květin, křovin i stromů. Americký cyklus vyznamenaný cenou EMMY

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Letní odpoledne, Summer Afternoon… Pro spisovatele Henryho Jamese, který miloval přírodu a zahrady, byla tohle dvě nejkrásnější slova v anglickém jazyce. Nejlepší místo, kde můžete být v letním odpoledni, je venkovská zahrada – kde si děti mohou hrát a psi mohou běhat a nikdo se nestará o to, že se pošlape tráva.

V celé historii zahrad a zahradních stylů je venkovská zahrada nejpraktičtější. Na rozdíl od velkých formálních zahrad je venkovská zahrada příjemná – pro lidi a pro rostliny. Zahrady na venkově si představujeme jako tiché, příjemné, romantické místo, které nás omámí vůní, chutí i na dotek. Má svůj původ v tom nejpraktičtějším účelu. Lidé se nejdříve věnovali zahradnictví proto, aby se nasytili. Hojnost úrody byla pro zahradu opravdu měřítko jejího významu a dokonce i její krásy. Venkovská zahrada jakoby destilovala okolní venkovské prostředí – pozemský ráj, kde půda je doslova životadárná.

Vztah venkovana k jeho zahradě byl stejně blízký, jako původního amerického Indiána k jeho pláni, kde kultivace byla ušlechtilý čin propojený se zbožnou úctou ke slunci, dešti a půdě. Dnes je venkovská zahrada součástí svého okolí do té míry, jaké její menší městský protějšek nemůže nikdy dosáhnout. Vytvoření a udržování venkovské zahrady zahrnuje daleko víc, než zahradnictví a ozdobnost. Je to záležitost hospodaření – zájem o záchranu a uchování přirozené výsadby a duše země.

Originální názevGardens of the World with Audrey Hepburn
Stopáž24 minut
Rok výroby 1993
 ST 4:3
ŽánrDokument