Elegantní přehlídka kultivace rostlin, květin, křovin i stromů. Americký cyklus vyznamenaný cenou EMMY

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Mechový chrám v Kjótu postavil zenbuddhistický kněz Musso Soseki před více než 700 lety. Kouzelný svět zelených odstínů. Je zde koberec ze 130 variet mechů. Mech, vše pokrývající, je nejnovější vrstva ve vývoji této zahrady. V japonských zahradách se nové nápady vrství přes staré, ale ty staré se už neodstraňují. Zůstávají jako předchůdci, setrvávají se zdrženlivou přítomností, ta obohacuje to nové. Každá vrstva této zahrady představuje část její historie, je součástí syntézy kulturního a spirituálního odkazu, rozvíjeného po staletí.

Během neklidných let vnitřních válek a sociálních převratů mezi 15. a 19. stoletím ležel chrám Sajo-dži v troskách. Ale vlhké klima povzbuzovalo růst hustého a sametového mechového porostu po celém jeho území – příroda vytvořila svoji vlastní zahradu. Přikryla minulost do doby, než se vrátí mír.

Sajo-dži byla jednou z prvních rajských zahrad založených v Japonsku. Umístěné do chrámových areálů představují rajské zahrady letmé pohledy na nebe na zemi. Jezero v Sajo-dži mělo představovat místo buddhistického boha Amidy na nebi. Role zahrady byla více než symbolická – sloužila návštěvníkům chrámu a poskytovala jim příjemné prostředí k rozjímání.

Originální názevGardens of the World with Audrey Hepburn
Stopáž25 minut
Rok výroby 1993
 ST 4:3
ŽánrDokument