Kevin Costner v nesmrtelné postavě zbojníka z Sherwoodského lesa. Americký romantický film

"Před 800 lety vedl král Richard Lví srdce 3. křižáckou výpravu, jejímž cílem bylo vymanit Svatou zemi z područí Turků. Většina mladých anglických šlechticů, kteří bojovali pod jeho praporem, se už domů nevrátila." V tureckém vězení poznáváme i mladého Robina z Locksley, který zde pomůže na svobodu svým dvěma přátelům. Cestou domů mu jeden z nich zachrání život vlastním tělem, druhý se stane věrným průvodcem a rádcem. Mladý Robin však při návratu k anglickým břehům poznává, že doma není všechno tak, jak si představoval. Ve vypáleném rodinném sídle najde mrtvého otce a jeho úhlavním nepřítelem se stává původce všeho zla v kraji, bratranec nottinghamského šerifa Gisborn. Králův oddaný šlechtic se za těchto bouřlivých poměrů proměňuje v psance a zbojníka, který přepadává bohaté, aby rozdával chudým...

Středověká legenda z přelomu dvanáctého a třináctého století o šlechtickém zbojníkovi z Sherwoodského lesa je jedním z nejvděčnějším filmových námětů. Z nových verzí zaujal diváky nejvíc snímek režiséra Kevina Reynoldse z roku 1991, především díky oscarovému Kevinu Costnerovi v hlavní roli i slavnému písňovému hitu Briana Adamse.

Zastínil tak i o něco málo starší snímek Robin Hood režiséra Johna Irvina s Patrickem Berginem.

Atraktivní akční podívaná se odehrává v anglických a francouzských reáliích a přináší

do klasické interpretace legendy i několik ozvláštnění. Je to například postava Robinova moudrého průvodce, Maura Azima (Morgan Freeman), či ďábelská rádkyně psychopatického nottinghamského šerifa, čarodějnice Mortianna. Postavu krásné Mariany ztvárnila Mary Elizabeth Mastrantoniová.

Napište nám