Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Libštejn, Krašov, Buben či Březinu (2020). Scénář a režie M. Polák

Obsah dílu

Přehrát vše

Svět hradů a hradišť – významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Třetí řada úspěšného cyklu režiséra Miroslava Poláka nás tentokrát zavede do západních Čech a přes Českolipsko ve dvou dílech započneme cestu východočeskou krajinou příběhů českých hradů. Chybět nebudou ani unikátní animace a letecké záběry.

V dnešním díle se seznámíme s historií středověkých sídel v okolí toku Mže a Berounky. Z nich krajině vévodí zejména trojice hradů, jež jsou sice dnes zříceninami, ale stále svědčí o masivní podobě původních paláců. Jedná se o Libštejn, Buben a Krašov. Ruiny hradu Březina neboli Salon působí spíše malebně než úctyhodně. Před zánikem ho zachránili v 19. století majitelé blízkého zámku, kteří zříceninu upravili na romantický altán. Hrady Klabava, Věžka a Komberk takové štěstí neměly a zbyly z nich jen skromné pozůstatky zdí, naprostý zánik potkal Vimberk, Vrtbu či Všeruby.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2020
 ST HD
ŽánrDokument