Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Gutštejn, Přimdu, Volfštejn či Švamberk (2020). Scénář a režie M. Polák

Obsah dílu

Bor

Bor

Přehrát vše

Svět hradů a hradišť – významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Třetí řada úspěšného cyklu režiséra Miroslava Poláka nás tentokrát zavede do západních Čech a přes Českolipsko do východočeské krajiny příběhů českých hradů. Chybět nebudou ani unikátní animace a letecké záběry.

V dnešním díle budeme objevovat historii hradních sídel na Tachovsku. Z nich je nejzachovalejší Gutštejn, který se vypíná nad Konstantinovými Lázněmi, ale jako opuštěný je zmiňován už od 16. století. Nejvěhlasnější pověst má ovšem Přimda shlížející na pohraniční hvozdy. Mnoho se z ní nedochovalo, přesto patří k nejcennějším památkám románské architektury u nás. Z hradu Volfštejn se dodnes dochovala monumentální věž ukrytá v lesích, Švamberk (Krasíkov) dnes připomíná jen obvodová zeď. Ruiny hradu Třebel se staly dokonce součástí sýpky a ostatní místní středověká sídla Starý zámek (Šelmberk), Lazurová Hora, Falštejn a Šontál neuniknou jen oku zkušeného pozorovatele.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2020
 ST HD
ŽánrDokument