Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Český Krumlov, Dívčí Kámen i zapomenuté hrady v okolí Kaplice (2017). Scénář a režie M. Polák

Obsah dílu

Přehrát vše

I v druhé řadě naučného dokumentárního cyklu České televize se vydáme po stopách středověkých hradů roztroušených v naší krajině v podobě jedinečných dominant, ale i romantických zřícenin či sotva patrných pozůstatků kdysi honosných sídel. Řadu staveb tvůrci oživují prostřednictvím počítačových animací a přinášejí málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny.

V tomto dílu navštívíme Český Krumlov, který v současnosti patří k nejobdivovanějším a nejnavštěvovanějším historickým památkám Čech. Podíváme se na skalnatý ostroh před ústím Křemžského potoka do řeky Vltavy, kde byl vystavěn Maidštejn (Dívčí Kámen), jeden z největších obranných a správních hradů Rožmberků. Hrad Vitějovice je krásnou ukázkou rozestavěného královského hradu s obvodovou zástavbou, která nám umožňuje nahlédnout jak do postupu výstavby, tak i do boření hradu. Údolí řeky Malše v okolí Kaplice zdobí několik zřícenin hradů, které postupně upadly téměř v zapomnění. Jedním z nich je i královský hrad Velešín. Jen krátkým účinkováním na scéně české historie se může pochlubit hrad Kuglvajt, občas nazývaný podle vísky, u které se nachází, Kuklov. Rozsáhlé zříceniny málo známé tvrze Pasovary nalezneme v zarostlých troskách stejnojmenné vesnice nedaleko Českého Krumlova. Zatouláme se i do krajiny zaniklých hradů a pokusíme se vypátrat, kde se nacházely Ledenice, Maškovec, Boršov a Poděhusy.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 ST HD
ŽánrDokument