Filmkompas

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Premiéry zahraničních a českých filmů, festivaly, portréty, edice a novinky. Nová filmová revue České televize

Zaostřeno
Fimfárum - Do třetice všeho dobrého

Fimfárum - Do třetice všeho dobréhoV únoru vstoupí do našich kin třetí, tentokrát závěrečná část Fimfára, realizovaného na motivy legendárních pohádek Jana Wericha, namluvených v šedesátých letech na gramofonovou desku. Ve třetím pokračování loutkového snímku uslyšíte vedle Wericha taky nové herce: Jiřího Macháčka, Miroslava Krobota a Miroslava Vladyku. Tou největší novinkou ovšem je, že tento veskrze rodinný snímek je natočen v moderní 3D verzi. A my vám přinášíme rozhovor s jeho tvůrci o práci na jeho vzniku.

přehrát video

Český film
Doba měděná

Doba měděnáSkvělé jméno dělají českému filmu naši dokumentaristé. Není proto divu, že se jejich pozoruhodné snímky dostávají také do distribuce. Tím nejčerstvějším je „Doba měděná“ absolventa pražské FAMU Iva Bystřičana, která právě přichází na plátna tuzemských kin a jenž nás zavede do africké Zambie. Režisér Bystřičan strávil s kameramanem Jiřím Málkem v Zambii, jedné z nejchudších zemí světa, tři týdny. Natáčení přitom nebylo jednoduché, protože je po celou dobu sledovala místní policie, která se jim dokonce pokusila natočený materiál zabavit. Ještě těžší ovšem bylo proniknout na druhou stranu barikády, mezi finančníky, kteří se podílejí na dalším zbídačovaní africké země.
Snímek vypráví o něčem, co může být hodně poučné i pro nás: jak může dopadnout privatizace ve zkorumpovaném prostředí.

přehrát video

Festival
Projekt 100

Projekt 100Putovní přehlídka „Projekt 100“, určená nejen filmovým fanouškům, vstoupila do našich kin 13. 1. a potrvá až do 31. 5. Za šestnáct let své existence uvedla na sto šedesát archivních i současných snímků z celého světa. Jedním z těch letošních je také nostalgická tragikomedie Dobré srdce islandského filmaře Dagura Káriho. Zavede nás do newyorského baru, jehož neurvalý stárnoucí majitel chce pověsit své řemeslo na hřebík. Na ulici si najde svého následovníka, mladého pobudu a snílka Lucase, který ovšem vůbec nemá na barmanskou profesi tu správnou náturu…

Domácí tvorbu zastupuje v „Projektu 100“ skandální prvorepublikové milostné drama Erotikon. Příběh svedené dívky Andrey, již ztvárnila jugoslávská Miss z roku 1926 Ita Rina, je vzácnou příležitostí vrátit se do éry němého filmu, kdy se ještě filmaři vyjadřovali především obrazem. Režisér, herec a producent Gustav Machatý v tom byl učiněným mistrem.

Lahůdkou „Projektu 100“ je nejnovější opus britského režiséra Mikea Leigha Další rok, jenž byl úspěšně uveden už na loňském festivalu v Cannes a nejspíš se objeví i v letošních Oscarových nominacích. Snímek je působivou, nostalgickou, téměř čechovovskou úvahou o koloběhu času a lidském stárnutí - a taky o způsobech, jak se k němu postavit.

přehrát video

Do kina
Premiéry v kinech

Premiéry v kinechA máme zde i něco pro milovníky akce. Zelený sršeň je příběhem znuděného miliardáře, jenž konečně najde smysl života: a to v boji se zlem. Ovšem společně se svým přítelem do něj musí nejdříve sám jako zločinec proniknout. Pozor, nejedná se ale pouze o další výrobek z řady komiksových supermanů. Snímek totiž natočil kultovní režisér Michel Gondry, jenž do žánru vnesl spoustu filmařských nápadů a potřebný ironický odstup.

přehrát video

Video zóna
Doporučujeme na DVD

Doporučujeme na DVDNa DVD lze aktuálně sehnat a zhlédnout výpravnou historickou fresku Baaria slavného italského režiséra Giuseppe Tornatoreho. Film mapuje půl století režisérovy rodné Sicílie, od 30. až do 70. let minulého století a líčí na pozadí historických událostí osudy několika rodin žijících v provincii Bagheria, lidovým dialektem nazývané Baarìa. O hodnocení filmu jsme tentokrát požádali herečku Aňu Geislerovou.

přehrát video

TV tip
Pozvánka k obrazovce

Pozvánka k obrazovceZ televizních premiér týdne jsme vybrali dílo klasika francouzské kinematografie Jeana Renoira Velká iluze (vysílání 18.1. na ČT2 ve 23:35 hod). Drama válečných zajatců mnoha národností, držených během první světové války v německém internačním táboře, je rozhodně víc než jen příběhem o iluzi jednoho útěku. Film byl také jednou z prvních velkých rolí nesmrtelného Jeana Gabina.

přehrát video

Ze světa
Akce za dveřmi

Zdají se vám některé filmy příliš dlouhé? Pro ty, kteří mají rádi rafinované miniatury zde máme pozvánku na Festival krátkých filmů. Už 6. ročník takzvaných Pražských šortek se uskuteční od 19. do 23. ledna v kině Světozor a přinese několik desítek snímků z celého světa, které si s těmi dlouhometrážními vůbec nezadají. Vedle mezinárodní soutěže o hlavní cenu dotovanou 5000 Eury přináší festival také bohatý program v několika tématických nebo teritoriálně zaměřených sekcích.

přehrát video

Quiz show
Soutěž

Na závěr máme pro vás opět příležitost vyhrát zajímavé ceny. Tentokrát můžete získat originální věrnostní kartu do sítě multikin Cinestar a nebo speciální karabinové pero z filmu Zelený sršeň. Stačí, abyste na našich internetových stránkách správně odpověděli na soutěžní otázku z dnešního dílu a měli štěstí, že právě vás vylosujeme.

přehrát video

Diskuse diváků
  • 21. 2. 2011 20:03

    Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

  • Kateřina janečková 21. 2. 2011 10:20

    3d

    fimfárum mám doma!

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady