Alvar Aalto a radnice na finském ostrově Säynätsalo

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Městečko Saynatsalo je uprostřed lesů. Tato malá komunita má před sebou skromný projekt: radnici, několik služebních bytů pro zaměstnance, obchody a knihovnu; všechno uvnitř jediného objektu. Pro architekta je to dvojí výzva. Zaprvé potvrdit nadřazenost civilních budov před obchodními prostory, což je jedno z jeho oblíbených témat. A zároveň vybudovat uprostřed lesa významný městský komplex, inspirovaný ideálním městem italské renesance.

Finský architekt a designér Alvar Aalto (1889–1976); celou jeho tvorbou prochází snaha o souznění mezi člověkem, jeho okolím a domem, ve kterém tento člověk skutečně žije. Ve své tvorbě se nechával inspirovat přírodními strukturami a působením přírody na člověka. Byl kosmopolitním člověkem, a i když pocházel z Finska, promlouval svou nevšední tvorbou k zákazníkům a milovníkům umění z celého světa.

Alvar Aalto společně s Le Corbusierem patří k průkopníkům moderního hnutí v architektuře. Mezinárodní proslulost mu vynesly dvě budovy: sanatorium v Paimio, dokončené v roce 1933, a knihovna ve Viipuri, otevřená roku 1935. Zároveň navrhuje nábytek. Není to ale teoretik. Naopak: „Budova je jako nástroj. Musí vstřebávat všechny pozitivní a zadržet negativní vlivy, které by mohly působit na člověka. Tohoto cíle může budova dosáhnout pouze tehdy, když je odstíněna se stejnou jemností jako prostředí, kde se nachází.“

Originální názevArchitecture
Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 ST