Strhující příběh vzácného archeologického pokladu. Hraná rekonstrukce, vytvořená ve spolupráci s historiky. Filmový cyklus BBC

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Když Napoleon Bonaparte vpadl v roce 1798 do Egypta, nejenže dobyl jednu zemi, ale objevil i jednu ztracenou civilizaci. Egypt byl po dlouhá staletí pro Evropany velkou neznámou, a když Francouzi poprvé spatřili pyramidy v Gize, oněměli úžasem. Čtyři a půl tisíce let po vzniku byla velká pyramida pořád ještě nejvyšší stavbou na světě. Vybudovala ji zřejmě po všech stránkách pozoruhodná a vyspělá starověká kultura. Je ironií dějin, že vyspělou starověkou civilizaci zachraňují včera i dnes především Evropané, včetně znamenitých českých egyptologů.

» Fotogalerie

Jean-François Champollion (1790–1832)

Francouzský filolog a orientalista, zakladatel moderní egyptologie

Klikněte pro větší obrázek Už jako dítě se věnoval cizím jazykům a ve dvaceti letech jich ovládal několik. Zájem o koptštinu ho dovedl k Rosettské desce. První překlad egyptských hieroglyfů publikoval v roce 1822. Studoval také Turínský královský papyrus, seznam panovníků prvních sedmnácti dynastií. Připisuje se mu ale i poškození „Belzoniho hrobky“ KV17.

Originální názevEgypt
Stopáž51 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrDokument