Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstrukce, realizovaná ve spolupráci s historiky a egyptology. Filmový cyklus BBC

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Více než tisíc let před narozením Krista náhle zemřel mladý faraón. Narychlo mu vystavili pohřeb a jeho jméno bylo zanedlouho vymazáno z pomníků, které vybudoval. Jeho vláda záhy upadla v zapomnění. Z dějin se totiž vytratil na tři tisíce let. Jmenoval se Tutanchamon. Příběh o faraónu Tutanchamonovi je pevně spjatý s životem uznávaného archeologa Howarda Cartera…

Carter se poprvé vydal do Egypta jako výtvarník, byl pověřen úkolem zvěčnit starověké památky ve skicách a malbách. Tam se z něj však rychle stal i uznávaný archeolog.

» Fotogalerie

Howard Carter (1874–1939)

Britský archeolog a egyptolog, objevitel Tutanchamonovy hrobky

Klikněte pro větší obrázek Už v 17 letech byl vyslán do Egypta, aby pomáhal s vykopávkami z období Střední říše. Od roku 1899 měl na starosti dohled nad pracemi v Luxoru. Zasloužil se o větší bezpečnost i přístupnost nalezišť a zároveň se věnoval vlastním objevům.
V roce 1907 se Carterovým zaměstnavatelem stal Lord Carnarvon, který mu poskytl financování pro hledání hrobek v Údolí králů. Po několika letech bez úspěchu, navíc přerušených první světovou válkou, se v roce 1922 podařilo objevit hrobku faraona Tutanchamona. Do objektu, který dostal označení KV62, vstoupil Carter v únoru roku 1923. Kromě sarkofágu se v hrobce našly tisíce předmětů. Howard Carter se po objevu stáhl z archeologie, přednášel a působil jako agent pro sběratele a muzea.

Originální názevEgypt
Stopáž51 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrDokument