Zajímavosti z astronomie

Pořad bylo možné přehrát do 1. 9. 2013
Video není k dispozici

Planety mimo naši sluneční soustavu

Často slýcháme astronomy, kteří mluví o planetách, jež se pohybují kolem jiných hvězd, než je Slunce. Ve světě astronomie se pilně pracuje na objevování nových planetárních soustav. Čas od času dojde k objevu, který se dostane do novin.

Všechno to začalo v šedesátých letech minulého století. Slavný americký astronom Peter Van de Kamp studoval pohyb Barnardovy hvězdy, pojmenované po muži, který ji objevil v roce 1916.

Van de Kamp oznámil, že hvězda se nepohybuje rovně vpřed, nýbrž že vykazuje sinusoidový pohyb – jinými slovy, že tak trochu kličkuje. To ho vedlo k přesvědčení, že tam někde musí být planeta o velikosti jednoho a půl Jupitera, která kolem hvězdy oběhne každých čtyřiadvacet let.

Později Van de Kamp nabídl poopravení své teorie: místo jedné musí mít Barnardova hvězda dvě planety, jednu podobnou Jupiteru a druhou o něco menší, které kolem ní obíhají v intervalu šestadvaceti, respektive dvanácti let.

Van de Kamp svoje závěry i nadále upravoval. Pokaždé, když přišel s další definitivní úpravou, hmotnost a doba oběhu těchto předpokládaných planet se znovu změnila.

V říjnu 1995 švýcarští astronomové Michel Mayor a Didier Queloz oznámili, že se jim pomocí nové techniky podařilo objevit planetu hvězdy zvané 51 Pegasi.

Zatím se stejnou metodou podařilo najít zhruba padesát předpokládaných planet mimo naši sluneční soustavu. Ale celá otázka stále zůstává otevřená. Zdá se samozřejmé, že jinde planety také existují, ale nikomu se je ještě nepodařilo vyfotografovat.

Originální názevJourney Into Space
Stopáž5 minut
Rok výroby 2010
 )D( ST 4:3