Zajímavosti z astronomie

Pořad bylo možné přehrát do 1. 9. 2013
Video není k dispozici

Uran a Neptun

Planety Uran a Neptun je obtížné jen tak zahlédnout, jelikož jsou od nás příliš vzdálené. Na jejich pozorování je potřeba využít nějakého technického zařízení. Někdy může jako orientační bod při hledání těchto nepolapitelných planet posloužit Měsíc, a to v době, kdy se nalézají v jeho blízkosti. Na to, aby člověk uviděl Uran, potřebuje alespoň pořádný triedr. A na sledování Neptunu je třeba teleskop.

Uran má nazelenalou barvu, jelikož v horních vrstvách jeho atmosféry se vyskytuje metan. Dalekohledem je možné najít i jeho pět satelitů: jsou to Miranda, Ariel, Umbriel, Titania a Oberon.

Neptun je od Země vzdálený asi čtyři tisíce čtyři sta milionů kilometrů, je ještě dál než Uran. Neptun má dva důležité satelity: Triton a Nereid.

Oběžná dráha Tritonu má velmi neobvyklý sklon. Oběžná dráha Nereid je méně vychýlená, ale zato abnormálně excentrická.

Zvlášť dva z nich jsou velmi nezvyklé případy: Miranda a Triton. Astronomy zvlášť fascinuje Miranda, nejmenší z hlavních měsíců Uranu. Záběry pořízené sondou Voyager 2 odhalují řady kráterů po dopadech těles, jaké je možné nalézt na všech satelitech, ale ukazují také oblasti překvapivě rozlámaného povrchu plného horských hřebenů a úžlabin.

Pro tyto útvary neexistuje žádné vysvětlení: žádná kolize a vzedmutí zevnitř po sobě nemohly zanechat takovéhle stopy. A žádné další místo s podobně křivolakým povrchem se nikdy nenašlo. Ve srovnání s jinými satelity a s planetárním systémem celkově se měsíce Uranu i Neptunu chovají velmi neobvykle.

Originální názevJourney Into Space
Stopáž4 minuty
Rok výroby 2010
 )D( ST 4:3