Trafačka - chrám svobody

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 12  
Sdílet
| Poslat odkaz

Časosběrný projekt o mladé generaci výtvarníků, která se snaží získat budovu bývalé trafostanice (2010). Režie R. Vávra a A. Dlouhý

Dokument Saši Dlouhého a Romana Vávry o vzniku a postupném zániku alternativního kulturního centra zvaného Trafačka, sdružujícího umělce jako Point, Nepraš, Cimala nebo Roman Týc.

Od podzimu 2006 do léta 2011 sledovali dokumentaristé vznik a vývoj bývalého industriálního prostoru přeměněného skupinou mladých umělců v centrum umožňujícím prezentaci všech forem umění. Tehdy vesměs čerství držitelé magisterských titulů se během několika let vypracovali v uznávané autory přinejmenším tuzemské výtvarné scény a zároveň dokázali bez předchozích zkušeností vést tak složitý organismus, jakým Trafačka byla. Přibývající úspěchy na straně jedné, osobní rozpory či vliv ekonomické krize na celý projekt na straně druhé. To vše se autoři pokusili zachytit ve svém filmu. Chtěli natočit výpověď o jedné generaci výtvarníků, která se snažila prosadit ve svém oboru, a k tomu uvedla v život projekt, jehož skutečný význam bude doceněn až s časovým odstupem.

„Spojení tak mimořádného místa a skupiny ambiciózních výtvarníků mě zaujalo natolik, že jsem chtěl natočit zrod i zánik Trafačky. Netušil jsem, že prací na filmu strávím šest intenzivních let, která mi přinesou nové zkušenosti a přátelství, ale i rozčarování a zklamání,“ říká o svém filmu Saša Dlouhý.

Co lze udělat s prázdnou tovární halou, kterou budou do roka bourat? Příběh o poslední etapě života jedné budovy v pražských Vysočanech a o vzniku významného kulturního místa na mapě České republiky dokumentární kamerou zachytil Saša Dlouhý s Romanem Vávrou. Časosběrně zaznamenávali vývoj alternativního uměleckého centra i osobní proměny protagonistů filmu, kteří se vesměs jako čerství držitelé akademických titulů výtvarných oborů ujali industriálního prostoru a dokázali ho v krátké době přetavit ve funkční organismus umožňující střet různých kulturních proudů. Původně jasný a časově omezený projekt však ovlivnily osobní střety i ekonomická krize. Nikdo u zrodu Trafačky netušil, jakým směrem se vše jednou vyvine…

Protagonisté filmu

Jakub Nepraš Jakub Nepraš
multimediální umělec
Jan Kaláb Jan Kaláb
tvůrce graffiti
Michal Cimala Michal Cimala
sochař, designér, malíř a hudebník
Roman Týc Roman Týc
umělec
Martin Káňa Martin Káňa
malíř a sochař
Blanka Čermáková Blanka Čermáková
kurátorka

Autoři dokumentu

Přehrát video

Diskuse diváků
  • Đ 20. 10. 2011 15:17

    homepage dokumentu

    http://www.trafacka-film.tv

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 75 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje