Časosběrný projekt o mladé generaci výtvarníků, která se snaží získat budovu Trafačky.
Režie: Saša Dlouhý, Roman Vávra.
Trafačka - chrám svobody

Dokument Saši Dlouhého a Romana Vávry o vzniku a postupném zániku alternativního kulturního centra zvaného Trafačka, sdružujícího umělce jako Point, Nepraš, Cimala nebo Roman Týc.

Od podzimu 2006 do léta 2011 sledovali dokumentaristé vznik a vývoj bývalého industriálního prostoru přeměněného skupinou mladých umělců v centrum umožňujícím prezentaci všech forem umění. Tehdy vesměs čerství držitelé magisterských titulů se během několika let vypracovali v uznávané autory přinejmenším tuzemské výtvarné scény a zároveň dokázali bez předchozích zkušeností vést tak složitý organismus, jakým Trafačka byla. Přibývající úspěchy na straně jedné, osobní rozpory či vliv ekonomické krize na celý projekt na straně druhé. To vše se autoři pokusili zachytit ve svém filmu. Chtěli natočit výpověď o jedné generaci výtvarníků, která se snažila prosadit ve svém oboru, a k tomu uvedla v život projekt, jehož skutečný význam bude doceněn až s časovým odstupem.

"Spojení tak mimořádného místa a skupiny ambiciózních výtvarníků mě zaujalo natolik, že jsem chtěl natočit zrod i zánik Trafačky. Netušil jsem, že prací na filmu strávím šest intenzivních let, která mi přinesou nové zkušenosti a přátelství, ale i rozčarování a zklamání," říká o svém filmu Saša Dlouhý.

Napište nám