Toulavá kamera ochutnává Česko

Jihočeský a Pardubický kraj

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tradiční krajové pokrmy z míst, která v naší gastronomii hrají prim

K chloubám jihu Čech patří českobudějovické pivo. Takže jsme se rozhodli zapátrat v jeho historii a nakouknout do výroby. Dozvěděli jsme se mimo jiné, že tenhle pivovar vznikl tak trochu na truc vlastníkům pivovaru už fungujícího. A hned od začátku válcoval konkurenci. I díky prvnímu sládkovi, kterým byl trochu paradoxně Plzeňák Antonín Holeček. Minout jsme nemohli ani Borůvkobraní v Borovanech. Jak už název napovídá, při téhle slávě se všechno točí kolem borůvek. Takže se můžete nechat inspirovat. A něco na zub nabídneme, alespoň symbolicky, i milovníkům masa. Paštiky od firmy MAUZ z Hluboké nad Vltavou jsou vyhlášené nejen v kraji.

Na východě Čech nás tentokrát zlákaly hlavně lidové veselice. Vypravili jsme se na Jabkancovou pou do České Třebové. Původně se tahle pou jmenovala Kateřinská, protože se vždycky pořádala k poctě patronky města svaté Kateřiny. Dnes jí ale všichni říkají hlavně podle neobvyklé dobroty, která se v době pouti pravidelně peče. Jmenuje se, jak už asi tušíte, jabkance a prozradíme vám recept. Zábavy i dobrot si užijeme také při masopustu na Veselém kopci na Hlinecku. Právě hlinecké masopustní obchůzky jsou natolik proslulé, že se staly chráněným nemateriálním kulturním dědictvím UNESCO. K masopustnímu období tradičně patří zabijačka, i na tu zavítáme. A pak ještě zajedem do Dolů nedaleko Skutče. V malé pěstírně manželů Pasekových nám naservírují čerstvé žampióny a prozradí nám svůj oblíbený recept.

Přehrát video

Recepty z tohoto dílu
Diskuse diváků
 • StrĂ˝c Martin 16. 7. 2016 23:16

  U FlekĹŻ

  Shodou okolnostĂ­ jsme nedĂĄvno se Ĺženou po dlouhĂŠm hledĂĄnĂ­ zavĂ­tali "Ke FlekĹŻm"…

 • MiloĹĄ ŘehĂĄk 18. 7. 2014 20:31

  Toulavá kamera vychutnává Česko

  ToulavĂĄ kamera (budiĹž jĂ­ ke cti) kromě ČVeska vychutnĂĄvĂĄ i Moravsko (větĹĄĂ­ čás…

 • MiloĹĄ ŘehĂĄk 18. 7. 2014 20:25

  Toulavá kamera vychutnává nejen Česko

  Toulavá kamera vychutnává Česko

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 30 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje