Tváře jsou zrcadla našich životů

Jako jeden z prvních na světě provedl úspěšnou transplantaci obličeje. Portrét MUDr. Bohdana Pomahače, jenž od absolvování univerzity působí na bostonské klinice (2010). Připravil T. Mojžíš

Lékařský tým v čele s českým plastickým chirurgem Bohdanem Pomahačem provedl v nemocnici v americkém Bostonu druhou částečnou transplantaci obličeje v USA. Pacientem je muž, který při pádu do kolejiště metra přišel o podstatnou část tváře. Operace trvala sedmnáct hodin. Tým vedený doktorem Pomahačem zraněnému muži nahradil nos, patro, horní ret, část kůže, svaly a nervy částmi těla mrtvého dárce.

Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské Brigham and Women’s Hospital nastoupil chirurgickou praxi v roce 1996. Dokument Theodora Mojžíše zachycuje nejen životní zázemí a profesní postup českého lékaře v USA, ale hlavně unikátní transplantaci a všechny hlavní aktéry rok po zákroku.

Dodejme, že zákrok bostonských lékařů je podle agentury AP sedmou transplantací obličeje na světě. Prvenství v transplantaci obličeje si v roce 2005 připsali francouzští lékaři.

Bohdan Pomahač
plastický chirurg

Bohdan Pomahač

* 8. 3. 1971


Stopáž30 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument