Celovečerní dokumentární film vypráví o nezdolné hrdince Sany, která skrze příběhy graffiti writerek z celého světa postupně objevovala sebe sama. Režie Sany a Jan Zajíček

Pořad bylo možné přehrát do 20. 8. 2017
Video není k dispozici
Trailer

Trailer

Girl Power je dokumentární film, který představí graffiti writerky z patnácti měst světa. Od Prahy přes Moskvu, Kapské Město, Sydney, Biel, Madrid, Berlín, Toulouse a Barcelonu až po New York. Graffiti komunita je tvořena v drtivé většině muži, mezi kterými panuje často názor, že graffiti – a především to ilegální – není věc pro ženy. Přesto se ženy v graffiti za poslední roky více emancipují, vznikají ženské graffiti výstavy, časopisy a weby.

Dokumentární film Girl Power zachycuje příběhy žen, které v převážně mužském graffiti světě obstály. Uvidíme je, jak se vkrádají do dobře zabezpečených vlakových dep, ale i v jejich „normálním“ civilním životě. Girl Power ale není jen vhledem do graffiti světa, zachycuje také silný příběh české writerky Sany, která se v roce 2008 rozhodla emancipaci žen v graffiti zachytit a dát ženám a dívkám možnost se vyjádřit. Girl Power nakonec natáčela dlouhých 7 let. V dokumentu sledujeme její život s graffiti, její motivaci a životní hodnoty, které se s ubíhajícími roky mění.

Seznámíme se také s její rodinou, která o druhém životě Sany nemá žádné tušení. Sany obětuje pro film hodně, a i když dojde na konec sil, odmítá se vzdát svého snu – natočit historicky první dokument mapující ženy v graffiti. Uvědomuje si, že člověk zvenčí by tento film nikdy nenatočil, protože pro graffiti writery člověk zvenčí znamená vždy nepochopení a nebezpečí. Film neobhajuje graffiti, ale přichází s novým pohledem na tento světový fenomén, který je většinovou společností chápan jako vandalismus. Graffiti writeři většinou nedokáží vysvětlit, proč graffiti tvoří. Je to proto, že graffiti je určitou formou závislosti. Je to vášeň. Je to únik. Je to smysl, je to láska, je to náboženství, je to touha. Touha zanechat stopu, touha zanechat svůj otisk, která je stará jako lidstvo samo.

„Teprve film Girl Power mi ukázal, jakou silou některé ženy disponují. Jako pro člověka, který nemá s graffiti scénou nic společného, bylo fascinující podívat se pod pokličku této problematiky. Náš film není jen dokumentem mapujícím jednu lidskou posedlost, ale především příběhem, kam až lze zajít při naplňování svého osobního snu,” říká Martin Hůlovec, producent filmu Girl Power.

Stopáž90 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize