Neobvyklá konverzace mezi největšími živočichy na souši. Japonský dokumentární cyklus

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Afričtí sloni jsou největší živočichové souše. Žijí ve stádech uprostřed rozlehlé savany. Teprve nedávno vědci objevili, že tato zvířata mají zcela zvláštní schopnost: pomocí infrazvuku, který naše ucho neslyší, si předávají informace. To, že spolu komunikují, jim pomáhá přežít a chránit potomky v drsném prostředí.

Dospělí samci slonů váží až 7 tun a při výšce 4 metry vypadají opravdu majestátně. V období sucha tu panuje čtyřicetistupňový žár. Prší jen málo a potravy i vody je nedostatek. Ale i toto nepříznivé období musí sloni nějak přežít.

Sloni jsou upovídaní

Joyce Poolová studuje řeč slonů. Když porovnala vlnovou délku a sílu s chováním, zjistila, že sloni používají až 70 různých slov. Kombinací chrčení, troubení a mručení si vyměňují informace, sdělují ostatním své záměry a dokonce i pocity. To, co říkají, je velmi komplikované a mnohem promyšlenější, než jsme si dokázali představit.

Intenzitu vysokých i nízkých zvuků vyjadřujeme v jednotkách hertzů. Ty, které slyší lidé, se pohybují v intervalu mezi 20 a 20 000 hertzy, oproti tomu zvuky slonů mohou sahat hluboko pod 20 hertzů. Říká se jim také infrazvuky. Odpověď na otázku, proč sloni dokáží vydávat tak nízké zvuky, je prostá: protože jsou tak obrovští.

Pro slony je infrazvuk nesmírně důležitý a pomáhá jim přežít. Když se Indickým oceánem prohnala obrovská vlna tsunami, způsobila katastrofu, která si vyžádala množství lidských životů. Přesto tehdy nezahynul jediný slon. Vědci se domnívají, že sloni zaregistrovali infrazvuk vydávaný touto vlnou a vycítili nebezpečí. A protože si sloni mezi sebou vyměňují informace, stáda zmizela z pobřeží dřív, než vlna tsunami dorazila.

Sloní zvuky můžeme vidět

Existuje speciální kamera, která dokáže zachytit a vizualizovat sloní zvuky. Je na ní nainstalováno 5 speciálních mikrofonů, které dokáží zachycovat infrazvuky. Měřením malých časových rozdílů mezi tím, než zvuk dorazí ke každému mikrofonu, dokáže kamera zjistit přesně místa, odkud zvuk vychází, a také jeho sílu.

Slůňata v nebezpečí

Narozdíl od dospělých slonů se pomocí infrazvuků nemohou dorozumívat mláďata. Jsou totiž příliš malá na to, aby je dokázala vydávat. Pokud se odloučí od rodiny, nedokáží matkám sdělit, kde se nacházejí. A v savaně může číhat nepřítel na každém kroku, třeba lvi. Když skupina s mládětem nebezpečí zachytí, semkne se. Sloni zvedají choboty vysoko nad hlavu, vůdčí samice se vzdaluje a máváním ušima svému stádu sděluje, že lvi jsou už nablízku. Sloni pak utíkají a snaží se jim uniknout.

Originální názevDo Animals Talk? - Africa: African Elephants
Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST
ŽánrDokument