Cena Jindřicha Chalupeckého

Po smrti výtvarného kritika a teoretika Jindřicha Chalupeckého byla založena stejnojmenná nadace, která každoročně uděluje cenu za výtvarné dílo mladému výtvarnému umělci do 35 let. Dokument přibližuje historii a význam udělování této ceny. Režie L. Lindaurová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Dokument Lenky Lindaurové představuje svébytnou osobnost největšího českého výtvarného teoretika 20. století, Jindřicha Chalupeckého, a historii stejnojmenné společnosti, která byla založena v roce 1990, kdy Chalupecký zemřel. Tato Společnost Jindřicha Chalupeckého od té doby každoročně uděluje ve jménu teoretika cenu umělcům do 35 let.

V roce 2010 slaví dvacet let své existence a do světa vyslala již dvacet laureátů, jejichž umělecké osudy dokument zaznamenává a konfrontuje. Rovněž přináší výpovědi pamětníků, spolupracovníků Chalupeckého, členů mezinárodní poroty a také spoluzakladatelů Společnosti – Václava Havla a Theodora Pištěka. Formou rozhovorů, vzpomínek, ukázek děl laureátů i finalistů, kteří nikdy nevyhráli, kontroverzních děl, která přímo reagovala na osobnost Chalupeckého, prezentací konfrontačních názorů na současnou vizuální tvorbu a archivních materiálů seznamuje dokument diváka s fenoménem současného umění, jenž zdánlivě ztrácí schopnost komunikovat.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2011
 P ST HD
ŽánrDokument