Na začátku devadesátých let odjely z Československa desítky tisíc sovětských vojáků. Pro obyvatele mnoha měst znamenal tento odchod opravdový začátek svobodných časů.

Při okupaci 21. srpna 1968 vstoupilo na naše území okolo 20 divizí sovětské armády. Další byly připraveny v blízkosti hranic a měly přijít ve druhé vlně. Byly to tři polské divize, jedna maďarská a dva bulharské pluky.

Osou dokumentu je střídání dvou základních příběhů: Karla Petržílky z Milovic, který za zpěv písně Běž domů, Ivane skončil ve vězení a později prakticky na okraji společnosti, a Martina Krejzy, který se potýkal se sovětskou okupací ve Vysokém Mýtě a později se stal jeho starostou. Snímek přináší výpovědi pamětníků, historiků a dalších odborníků. Výchozím místem se v něm stává právě Vysoké Mýto. Tvůrci stručně rekapitulují události roku 1968, přičemž se pak prostřednictvím obou příběhů přeneseme do roku 1990 až k odchodu ruských vojsk. Dokument mapuje i ekologické škody a rozsah poničených památek, které zde zůstaly po odchodu ruských vojáků.

Napište nám