Úvod

O seriálu Vyprávěj

90. léta

Po událostech kolem sametové revoluce a období těsně po ní, kdy společnost žila revolučním opojením, přicházejí reálná devadesátá léta. Společnost řeší řadu problémů spojených s transformací do svobodné společnosti. Naši hrdinové projdou rozdělením Československa, dočkají se restitucí, internetu, přežijí krachy bank i povodně. Některým se daří s novou situací vyrovnat lépe, jiným hůře. A všichni zase žijí hlavně svým každodenním životem. Série končí v roce 2005, nedlouho po vstupu ČR do EU.

Seriál Vyprávěj již od svého počátku mapuje uplynulých 40 let české historie očima obyčejné české rodiny a nezastaví se ani s pádem Železné opony. Naopak, čtvrtá řada nás zavede především do let porevolučních!

Sametová revoluce zásadně změní život všem postavám seriálu. „Tato řada seriálu nabízí, podle mého názoru, velmi atraktivní osobní i společenská témata, která optikou našich známých postav poskytnou kontext s uplynulými roky," říká Rudolf Merkner, scenárista seriálu.

Producent Filip Bobiňski jej pak doplňuje: „Jsem rád, že se v seriálu podařilo zmapovat toto období očima naší třicátnické, čtyřicátnické generace. Náš pohled je možná méně zatížen nezpochybnitelnými hrůzami let padesátých, a tak se zejména na léta sedmdesátá a osmdesátá jsme schopni podívat s větším nadhledem, civilněji, nezabývat se jen velkou a dramatickou historií. Věřím, že se nám podařilo zachytit celkem věrně atmosféru doby, tak jak jí vnímala většina normálních rodin, i když někdy musíme v zájmu zábavnosti trochu stylizovat. Jsem přesvědčen, že to je na projektu cenné.“

Osudy

Devět speciálních dílů oblíbeného retro seriálu Vyprávěj se vrací do prostředí a života zajímavých vedlejších postav. Bonusová série Osudy se od tří předchozích výrazně liší. Na přání diváků zastavili autoři retro seriálu Vyprávěj neúprosný čas. Dvořákovi ustupují do pozadí a dosud „nenápadní“ hrdinové s nejasnými osudy přebírají hlavní role.

Zajímavé příběhy Matěje, Ivety, Hynka a dalších se odehrávají především z průběhu 80. let na atraktivních místech. Diváky tak zavedou například na vesnickou zabijačku, do zákulisí spartakiádních příprav či na zasněžené sjezdovky, kam se v roli Honzíka vrací populární Zdeněk Piškula. Společně s Mikulášem a jeho Hildou se podívají „za ostnatý drát“ do Vídně. Anebo se dozví, zda se Miladě s Radimem podařilo dostavět takzvaný „Šumperák“.

80. léta

Stáhněte si celý presskit v pdf (3.39 MB)

„Osmdesátá léta“ jsou období tzv. „popové éry“, kdy frčí ramenní vycpávky, melíry nebo plísňové kalhoty. Ve stejné době se zároveň objevují moderní výdobytky západních imperialistů a nezadržitelně se blíží čas videa a prvních počítačů.

Upoutávka I. (teaser)

A pokud se 60. léta nesla v duchu velkých změn a během těch 70. došlo ke stabilizaci a normalizaci společnosti, v 80. letech znovu dochází k uvolnění a naši hrdinové se ocitají na důležitých životních křižovatkách. A jsou to především právě jejich vzájemné vztahy, kterým dali tvůrci nových dílů významný prostor. Karel a Eva řeší manželskou krizi, se kterou se po svém pokouší vypořádat i jejich pubertální syn Honzík. Tonda a Zuzka se dál snaží proplouvat nepřátelským režimem, zatímco Jana se pomalu zotavuje ze své nemoci a vrací se do práce. Prostor dostává i prominentní rodina Francových, která bude víc než kdy jindy ovlivňovat osudy hlavních hrdinů. Do děje se vracejí Ota Slaňoch, tentokrát jako majitel baru a diskotéky, a Kohoutek, který se věnuje dabingu videokazet.

Upoutávka II. (teaser)

A na co se můžete v úvodních dílech třetí řady těšit? Karel stojí mezi dvěma ženami a nedokáže se rozhodnout. Vrací se sice k Evě, ale jeho milostný poměr s Kamilou pokračuje. Eva se vyspí s Jardou a neví, jestli o tom má říct Veronice. Lýtka se zapalují také malému Honzíkovi – začíná si všímat holek a společně s kamarádem Rosťou provádí jednu vylomeninu za druhou. Babi prožívá chvilkové štěstí, když se jí podaří usmířit své syny Josefa, Radima a Mikuláše. Idylka ale končí v okamžiku, kdy se bratři pohádají kvůli maminčině závěti. Tonda chce koupit „indexové“ knihy a dostává se tak znovu na tenký led, zatímco Zuzka nastupuje jako výpomoc do školní družiny. Radim a Milada přinutí babi rozdělit majetek a plánovanou výstavbu rodinného domu nafouknou do obrovských rozměrů…

O čem je Vyprávěj

„Všechno to začalo v jednom studentském klubu na vysokoškolských kolejích. V tu dobu se moje maminka a tatínek ještě neznali. Tatínek byl zapálený vědátor a dívky mu nic neříkaly. A moje maminka byla neoficiální miss celé fakulty, chtěl by s ní chodit kde kdo, hlavně se jí dvořil mladý doktorand, jakýsi Jarda Franc,... který je nyní otcem mé ženy. A proč ho můj tatínek nemá tolik rád? Tak to je dlouhá historie...“

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích.

Slovo šéfdramaturga Aleše Ulma

70. léta

„Sedmdesátá léta“ byla dobou normalizace, levné pivo a rohlíky a televizní zábava měla lidi uchlácholit, že vše je v pořádku a nic hrozného se neděje, nastal čas chalupaření a uzavírání se do rodinného kruhu. Šedivá normalizace byla probarvena rodinným životem. Ani u Dvořáků tomu nebylo jinak.

Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací.

Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ - napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. Do osudu hrdinů zpravidla zasáhne nějaká konkrétní soudobá historická událost, kterou si my diváci obvykle pamatujeme, a dílem se připomene. Například Srpen 68, období normalizace, ale i první metro, fronty na televize, tatramatky do každé rodiny, výjezdní doložky, olympiáda v Moskvě, Sametová revoluce, či povodně, kupónová privatizace atd. Historická událost je do příběhu zakomponována nenásilně a navíc připomenuta pomocí vložených dobových filmů, ale také díky kostýmům a rekvizitám, které si z té doby mnozí ještě pamatujeme...

Aby bylo dosaženo autentičnosti, byly všechny historické události konzultovány s historiky specializující se na nedávnou minulost.

V prvním díle se ocitáme v roce 1964 a sledujeme především Honzovy rodiče, kteří jsou na vysoké škole. Seriál mapuje historii ve čtyřech vypravěčsky uzavřenějších cyklech přibližně po desetiletích: (1964-1975), (1975-1985), (1985-1995), (1995-2005).

60. léta

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází Srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4 %… Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?

Stáhněte si celý presskit v pdf (4.37 MB)

Upoutávka (teaser)

Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...