Závislosti

Závislost na alkoholu

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Příběhy o nemocech, u kterých léky nezabírají. Připravila Šárka Slezáková

MUDr. Petr Popov

Klikněte pro větší obrázekPetr Popov je psychiatr, primář Oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je odborníkem v oblasti psychiatrie a adiktologie. Zaměřuje se především na léčení závislostí na alkoholu a jiných drogách. Své psychoterapeutcké znalosti uplatňuje od 90. let minulého století. Mimo své hlavní činnosti ve VFN pracuje také jako odborný asistent a vedoucí praktické přípravy Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice a je vedoucím subkatedry návykových nemocí Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Doktor Petr Popov je předsedou Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, členem České psychoterapeutické společnosti, členem Českého institutu pro supervizi a Evropské společnosti pro biomedicínský výzkum alkoholismu.

Závislost na alkoholu

Klikněte pro větší obrázek„Česko je zasaženo epidemií alkoholismu“ – tak zní aktuální zpráva lékařů. Podle nich pětina dospělé populace pije alkohol v takové míře, že jim škodí. Dvě procenta dospělých už jsou na něm závislí a měla by se léčit. „Každý Čech vypije v průměru deset litrů čistého, tedy stoprocentního alkoholu za rok. Pokud se vezme populace 15 a výše let, je to skoro 17 litrů. Přitom průměr světa je 6,13. To je obrovské číslo, které nás řadí ve světě ke státům konzumujícím nejvíce alkohol,“ tvrdí Petr Popov. Nadměrné pití alkoholu přitom výrazně poškozuje zdraví, vede například k jaterní cirhóze, akutnímu i chronickému zánětu slinivky, zvyšuje riziko karcinomu prsu, vyvolává srdeční arytmie, zvyšuje riziko mozkové mrtvice a usnadňuje vznik diabetu druhého typu.

Chat:

 • pan Jiří – V úterý 29. listopadu 2011 po skončení pořadu
  alkoholik

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Eduard Nud 16. 11. 2013 18:37

  Závislost na internetu

  Jsem závislý na internetu? Honem si o tom něco přečtu. Na internetu. Nebo se podívám na video…

 • tom 6. 1. 2013 12:33

  ad. závislost na jídle

  Povrchní, tendenční a imo zbytečný dokument sumarizovaných dávno známých faktů bez uchopení podst…

 • barbor 8. 5. 2012 00:01

  dil - zavislost na sexu

  teda... ty prostitutky mluví (skoro) jako kniha ... a s velmi podobnou dikcí jako …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST  HD
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu