Geologové jsou detektivové pátrající po stopách historie planety. Skály u baskického přímořského města Zumaia, které kdysi tvořily mořské dno, jsou zdrojem mnoha informací. Španělský dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Geologie je věda zabývající se zkoumáním planety Země. A geologové jsou detektivové pátrající po stopách, které umožňují číst na stránkách její historie. Naše planeta je stará přibližně 4 miliardy 600 milionů let, takže popsaných stran je bezpočet. Během této doby zažila Země mnoho neobyčejných událostí: nečekané přesuny magnetického pole, výrazné kolísání výšky mořské hladiny, zásadní změny klimatu a několik období hromadného vymírání organismů.

Sledováním vývoje jednotlivých živočišných druhů můžeme poznat, jak takové mimořádné události ovlivnily celou naši planetu. Okolnosti jejich vyhynutí a stopy, které po sobě zanechaly, nám umožňují nahlédnout do minulosti. Skály u španělského města Zumaia jsou jedním takovým svazkem této velké encyklopedie. Knihou, ve které je zapsáno 60 milionů let a která obsahuje některé z nejvýznamnějších kapitol existence naší planety.

Originální názevFlysch, Rocks Chit Chatting
Stopáž57 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrDokument