Dokument o PhDr. Jiřině Prekopové a její celoživotní zkušenosti s terapií dětské duše

O příčinách a léčbě dětské panovačnosti, a také o skutečných výchovných potřebách malých dětí píše Jiřina Prekopová ve své knize Malý tyran. Ta je inspirací pro náš dokument.

Stále více rodičů a vychovatelů je bezradných. Ačkoliv při výchově chtěli dělat všechno dobře, zdá se jim, že se jejich děti vyvíjejí v malé tyrany. Udržují své rodiče v poklusu a nechávají je kolem sebe tancovat.

Jiřina Prekopová vystudovala psychologii v Olomouci, ale po studiích kvůli svým protikomunistickým názorům nesměla v oboru pracovat. Proto ke konci padesátých letech odešla do Sudet, kde tři roky učila na škole a v podstatě provozovala poradenskou činnost v terénu. I přesto, že jí bylo působení ve škole zakázáno, zde zůstala a živila se prací v zemědělství. Onemocněla tyfem a téměř zemřela: „Tehdy jsem zažila skutečný obrat. Pochopila jsem, že vzlety mého já nejsou navenek, že se uskutečňují uvnitř.“

Se svým manželem – Slovákem Valentinem, který byl pro své názory vězněn patnáct let, opustila v r. 1970 Československo a dostala se do západního Německa. Zde vystřídala několik profesí než dostala místo jako psycholožka v domě pro postižené lidi. Poté pracovala s autisty v diagnostickém a terapeutickém centru ve švábském Albu. Mnoho let také působila na dětské klinice Olgahospital ve Stuttgartu. Nyní je mezinárodně uznávanou kapacitou ve svém oboru a preferuje terapii pevným objetím. Ta je často doplňována „rodinnými konstelacemi“, tzv. stavěním rodinných systémů.

Napište nám