Paranoia je jen alternativní formou bytí. Černá tragikomedie ze současného Skotska. Britský povídkový triptych (1998). Hrají: S. McCole, K. McKidd, M. Gomezová, E. Bremner, J. Redgraveová a další. Režie Paul McGuigan

Povídkový triptych Acid House volně navazuje na britský – dnes již kultovní – film Trainspotting – a to nejen obsahově a tématicky, ale i fakticky.

I jeho duchovním otcem je totiž spisovatel Irvine Welsh, jehož stejnojmenný román inspiroval režiséra Boylea k natočení Trainspottingu.

Acid House vychází z povídek, které byly – stejně jako román Trainspotting – vydány už v roce 1994. Na své zfilmování si však musely počkat až do roku 1998. Podobně jako v jejich slavnějším předchůdci jsou ovšem i tady hlavním motivem drogy a životní pocity jisté části mladé generace.

Smutnými hrdiny této satirické tragikomedie jsou mladí lidé, kteří se nedokážou vymanit z podivné bezvýchodnosti své smutné existence. Ať už je to Bob z povídky Kauza Granton Star, jehož smolný den končí tragickou proměnou, nebo dobrák Johnny z povídky Měkkota, jenž se nedokáže vzepřít těm, kteří jej jen využívají…

Welshovy romány a povídky jsou syrově upřímné, plné drog a drsného jazyka.

Welsh sám pak patří k současně nejoceňovanějším britským spisovatelům. Magazín „The Face“ jej např. nazval „poetickým laureátem chemické generace“, „The Sunday Times“ o něm píše jako o „tom nejlepším, co britské spisovatelství za poslední dekády potkalo“.

Režisér Paul McGuigan je původně úspěšný fotograf, v r. 1995 začal točit reklamy, Acid House je jeho celovečerní debut.

Napište nám