S humorem a nadsázkou o tom, jak žít zdravě aneb kapky nejen pro hypochondry (2000). Účinkují: N. Lichý, J. Sedláček, O. Navrátil, J. Voldánová, J. Vojtek, U. Kluková, R. Uzel, M. Kocáb, R. Pastrňák, S. Sklovska a další. Připravili: K. Teslíková, J. Král a R. Motyčka

Pouhým okem neviditelní parazité neboli cizopasníci žijí uvnitř i vně těla každého z nás. Rozdělují se na dvě velké skupiny: ektoparazity, kteří žijí třeba na povrchu kůže nebo ve vlasech, a endoparazity, naproti tomu žijící ve vnitřních orgánech.

Někteří parazité:

  • Roupi jsou sice typickou dětskou nákazou, infikováni ale mohou být také dospělí. Vypadají jako staré vařené krátké nudle a projevují se svěděním kolem konečníku. Na vyhlazení roupu musí postižený vypít větší množství tekutiny. Perfektně funguje například červená tekutina jménem pyrvinium.
  • Dalším tvorem, kterého můžete hostit v těle, jsou škrkavky. Do těla se dostávají se špatně umytou zeleninou a mohou měřit až 20 cm. Někdy se ze střev mohou dostat i do dýchacího traktu.
  • Veš se vyskytuje ve třech podobách. Nejčastěji je to veš dětská, hlavová, žijící ve vlasech. Dále je to u nás se příliš nevyskytující veš šatní a konečně také muňka. Vši vyvolávají svědění, zbavíte se jich ale jednoduše. Existují prostředky, kterými se vši vyhubí během několika hodin.
  • Svrab je běžnou nákazou, způsobovanou zákožkou svrabovou, která si vyvrtává chodbičky v měkkých místech mezi prsty. Samička klade vajíčka a v noci chodbičky opouští. Svrab se přenáší dotykem a špatně vypraným prádlem, prostředky proti svrabu už ale jsou dnes účinné.
  • Blecha může skočit i 33 cm daleko. Proti ní se bráníme svlečením donaha a vyvěšením prádla ven. Do několika hodin nebo dnů blecha na vzduchu uhyne. Druhý způsob je ten, že blechu prostě chytíme.
  • Zárodky tasemnice se do těla dostanou konzumací syrového masa z tatarského bifteku. Jsou poznat ve stolici, kde připomínají široké bílé nudle. Tasemnice ujídá, což většině lidí nevadí, protože mají dost jídla, jenže také může ucpat střevo. Narozdíl od dřívějších dob, kdy se tasemnice drasticky vymítaly projímadly a klystýry, se dnes dá zahubit jednorázovým požitím medikamentu.

Nebezpečí na pískovišti

Pískoviště může být pro hrající si děti nebezpečné. Nejenže občas slouží majitelům psů a koček jako záchodek, pro některá zvířata jako kočky není nepřekonatelnou překážkou ani plot. Ve výkalech jsou potom polocysty parazitů, které žijí několik měsíců, především toxoplasmosy. V písku může jednoduše dojít k jejich spolknutí. Desítky procent lidí přitom vůbec neví, že tuto chorobu mají. Jedinou ochranou je pořádné umytí rukou a nestrkání rukou do pusy.

Stopáž14 minut
Rok výroby 2000
 ST 4:3