Umělecká pouť Stefana Zuckera za italskými operními primadonami poválečných let.
Zpívají a vzpomínají: I. A. Corradetti, F. Barbieri, A. Cerquetti, G. Cigna, G. Frazzoni, C. Gavazzi, L. Gencer, M. Olivero, M. Pobbe, G. Simionato a další. Režie Jan Schmidt-Garre. Pořad oceněný na MTF Zlatá Praha 1999 Českým křišťálem.

Operní fanatik je filmový cestopis režiséra Jan Schmidta-Garrea, který se prostřednictvím často "bláznivých" nápadů excentrického tenoristy Stefana Zuckera z New Yorku vydal do kolébky opery - Itálie za operními hvězdami padesátých let. Postupně navštěvuje operní divy, které zářily za jeho dětství: Magda Olivero, Anita Cerquetti, Giulietta Simionato, Leyla Gencer, Fedora Barbieri, Marcella Pobbe a další. Na své cestě do Říma, Florencie, Bologni, Padovy a Bergama zavítá do dnes už poklidných domácností umělkyň naplněných po okraj trofejemi zašlé slávy. Ocitneme se též ve ztichlém hledišti milánské Scaly, která se kdysi otřásala silou mocných hlasů těchto oslnivých žen. "Žijeme v době operní panenky Barbie", tvrdí staromilsky Stefan Zucker, "dnešní zpěváci se sice dobře pohybují, krásně vypadají, ale vyjadřují pramálo." Gina Cigni lamentuje, že opera ztratila svoji spontánnost, krásu a svobodu, Giulietta Simionato zas kategoricky prohlašuje, že dnes neexistují osobnosti: ?Buď se neví, co to je, nebo na to nemají ti noví dost kuráže." Film byl oceněn Český křišťálem na 36. mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha.

Režisér Jan Schmidt- Garre se narodil v Mnichově. Divadlo a operu poznal jako asistent velkých režisérů jako byli Jean-Pierre, Ponnelle, Harry Kupfer a Joachim Herz. Studoval filozofii a filmovou režii na Mnichovské filmové akademii HFF v druhé polovině osmdesátých let.

Napište nám