Cyklus dokumentů o tvůrčím dobrodružství vzniku lyrikálu Michala Horáčka s hudbou Petra Hapky. Kapitola pátá – Dodo Gombár, režisér. Režie J. Mudra

Kudykam Michala Horáčka je lyrikál. Tedy divadelní hra ve verších (celkem 2009), které se dílem zpívají a dílem mluví: s trochou nadsázky „divadlo jedna báseň“. Hudební část představení je dílem skladatele Petra Hapky (64) přičemž instrumentaci a scénickou hudbu dostal na starost Ondřej Brzobohatý (25).

Celkem zazní devatenáct písní. Část z nich – už úvodní V Penziónu Svět – vychází z předchozí spolupráce Michala Horáčka a Petra Hapky, většina je však nová; mezi novými šansony jsou klíčové tři: Hladiny, Tante cose da veder' a Havrani na sněhu.

Pod režijním vedením Dodo Gombára (34), v choreografii Pavla Strouhala (35) a v umělecké produkci Michala Horáčka (56) dojde k nastudování ve třech alternacích. Mezi vítězi dlouhých a náročných konkursů stojí za zmínku přinejmenším Vojtěch Dyk, Csongor Kassai, Karel Dobrý, Nina Divíšková nebo Ondřej Ruml. Celkem jich však budou desítky. Během léta probíhaly zkoušky, a to už ve scénografii Michaely Hořejší (29), která je rovněž autorkou kostýmní výpravy (nadto i spoluautorkou námětu).

Premiéra se chystá na 21. října 2009 na jevišti Státní opery v Praze.

Průběh příprav obsáhle dokumentuje tým vedený režisérem Janem Mudrou, který v šesti dílech představí všechny hlavní tvůrce, autory a i některé interprety.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrDokument