Dobromilovo království se řítí do záhuby a král upíše svoji duši peklu. Podle bylinkářky Apoleny je pomoc na cestě, nikdo ale nečekal, že je zachrání obyčejný kluk na oslíkovi.
Režie: Roman Vávra. Scénář: Ondrej Šulaj, Roman Vávra. Hrají: Táňa Pauhofová, Štěpán Kubišta, Csongor Kassai, Lubomír Kostelka, Ivan Shvedoff, Barbora Hrzánová a další.
Čert ví proč

V zemi krále Dobromila (J. Somr) si přestali vážit poctivé práce, čestnosti a úcty mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla, a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinkářka Apolena (I. Janžurová) má sen, že krajinu zachrání "spasitel", který přijede na oslu a vezme si královu dceru Aničku (T. Pauhofová) za ženu. Kdo by však věřil bylinkářce, která svými zázračnými lektvary vždy natropí víc škody než užitku? Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr (J. Lábus). Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip (Š. Kubišta). Když ho Apolena uvidí s oslem, je přesvědčena, že to je ten pravý zázračný zachránce. Nikdo netuší, že je to vlastně princ ze sousedního království…

Pohádka získala v roce 2003 cenu za výtvarný počin na 25. festivalu české filmové komedie Novoměstský hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují.

Napište nám