Hudbou dokázal rozechvět lidská srdce. Životopis slavného operního skladatele. Italsko-německý film (2008). Hrají: A. Boni, S. von Kesselová, A. Giordana, S. Vulicevic, F. Castellano, S. Sandrelliová a další. Režie Giorgio Capitani

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Giacomo Puccini, největší italský operní skladatel přelomu 19. a 20. století, začínal v Miláně jako chudý student slavné hudební konzervatoře. Pokračovatel rodinné hudební tradice po otci, kapelníkovi katedrály sv. Martina v toskánské Lucce, zdědil lásku k hudbě i talent. To jediné, co mu chybělo, byla víra v sama sebe a zkušenosti. Naštěstí mu osud přivedl do cesty osobnosti, které nejen okouzlil svým nadáním, ale dokázaly mu i účinně pomoci. Po milující matce a sestrách to byla především Elvíra, jeho celoživotní láska, vášeň i opora, a pak nepostradatelný Giulio Ricordi, milánský hudební nakladatel, s nímž Puccini spojil svou operní tvorbu na celý život.

Italský životopisný film v režii zkušeného Giorgia Capitaniho je příběhem plným vášně, strádání, úspěchů i zklamání, nepochopení i obdivu. Příběhem operního génia, jehož hudba dodnes spojuje posluchače všech vrstev a je součástí kmenového repertoáru operních domů po celém světě.

V nesnadné roli, jež vyžadovala ztvárnění skladatele ve věku od 25 do 66 let, zazářila současná hvězda italské kinematografie Alessio Boni (diváci České televize jej mohli vidět např. v roli Andreje Bolkonského ve Vojně a míru, či jako Caravaggia ve stejnojmenném filmu). Partnerkou v roli Elvíry mu neméně působivě sekunduje charismatická Sophie von Kesselová.

Originální názevPuccini
Stopáž96 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrFilm