Chat

fyzioterapeut, chiropraktik, předseda České asociace wellness

Jan Hejma

Wellness (z angl. „dobré zdraví“) je dlouhotrvající a stupňující se proces přeměny psychické, intelektuální, emoční, sociální, duchovní a okolní pohody. Je to také označení pro strukturu, zařízení a prostor, které jsou realizovány v konceptu s tímto pojmem (architektura, design, barvy) a pro programy, které k pocitům wellness vedou (procedury, balíčky, menu). Wellness prostor je v nás i v přírodě, pokud nám zajišťuje prožitek krásy, klidu a míru.

více v pořadu Služby v našich službách na téma Wellness

Záznam chatu ze čtvrtka 20. srpna 2009

Magda: „Dobrý den je mi 17 měřím 146 cm a vážím 68 kg.Moc rádda bych zhubla,ale nejde mi to.Můžete mi poradit?Děkuji kdyžtak mi napiše na TLACHACOVA.M@seznam.cz děkuji Magda“

Jan Hejma: „Dobrý den, jste první komu dnes odpovídám, proto bych rád popřál příjemné letní odpoledne. Hubnutí je velice složitý proces, není u všech stejný. Je nutné vaše počínání konzultovat s odborníky. V případě určitých zdravotních problémů (porucha žláz s vnitřní sekrecí,...), je nutné naši činnost zahájit pod odborným vedením. Hlavní zásady: Stravu rozložit do celého dne, nejvíce snídat, nejméně večeřet. Dvě hodiny před spaním nic nejíst. Dodržovat pitný režim a hodně se hýbat. Přeji ve Vašem snažení hodně úspěchů.“

Nina: „Jak se říkalo wellness stylu v dobách, kdy jsme ještě ten pojem neznali? Kalokagathia? Nebo je kalokaghathia zaměřená více na duši a wellness na tělo?“

Jan Hejma: „Název různý, činnost, záměr, principy a cíl naprosto totožný. Wellness je harmonie těla, ducha. Dokonalá psychická, fyzická, emocionální, mentální a sociální pohoda.“

Nina: „Určitý okruh mých známých se wellness centrům vyhýbá, jelikož z nich cítí především touhu po zisku. „Jezdit na kole, běhat a plavat můžeme přece i bez odborníků. Každý přece sám nejlépe ví, co by měl se sebou dělat! Wellness je umělou náhražkou vztahů a přirozeného života“, říkají. Mohl byste tento postoj nějak komentovat?“

Jan Hejma: „Samotné slovo wellness je dnes značně zprofanované. Používá se hlavně opravdu v komerční sféře a právě zde v mnoha případech nevhodně. Jedná se oporavdu o dokonalou celkovou pohodu a harmonii. Pro její navození stačí opravdu jízda na kole s lidmi, se kterými je nám dobře, v harmonickém prostředí, což dokonale splňuje zmíněná příroda. Správné wellness centrum by vám mělo poskytnout všechny atributy pro navození podobné pohody. Jedná se především o pocitovou záležitost, a proto velicve záleží i na lidech, se kterými v daném prostředí přijdete do kontaktu.“

Nina: „Pane doktore, jste také fyzioterapeut a chiropraktik. Je vhodné opakovaně odbourávat blok krční páteře (nemohu otočit hlavu vlevo a vpravo) trhnutím hlavy, kterou provede fyzioterapeut?“

Jan Hejma: „V žádném případě!Nutné je především odstranit primární příčinu naší blokace. Tou bývá většinou svalová nerovnováha. Správný odborník vám odstraní jemnou formou onu blokaci - je li to možné - a doporučí nám vhodné rehabilitační cvičení na vyrovnání zmíněné svalové nerovnováhy.“

Nina: „Která z pražských wellness center byste mi mohl s čistým svědomím doporučit?“

Jan Hejma: „Velice dobrá jsou zařízení Holmes place (3 v Praze), Balance club Brumlovka. Velmi pěkné je nově otevřené wellness centrum Frištenského wellness klub v Brně. Doporučuji navštívit, v budoucnu by mělo být i Praze.“

Nina: „Jak je možné, že lékaři v ordinacích stále předepisují patnáctiminutové „masáže“ u rehabilitačních sester, když je přece jasné, že 15 minut, které pracovnici zbudou na vlastní výkon (má další klienty připojené na různé přístroje, zvedá telefony, otevírá dveře příchozím, objednává další klienty, loučí se s ochozími), je naprosto neefektivních a zbytečných? – Přesto tam řada velmi bolestivě postižených a bezmocných lidí chodí. – Myslíte, že by se daly zlepšit i služby hrazené pojišťovnou?“

Jan Hejma: „Máte pravdu. Za zmíněných 15 minut není možné udělat kvalitní masáž. Možná pouze plosky nebo dlaně. Pracovníků v tolik potřebné rehabilitační a regenerační sféře je stále obrovský nedostatek. Dobrá a kvalitní wellness centra by tento problém - zejména v preventivní sféře- mohla doplnit.“

Vladimír: „Znáte knihu Aleny Müllerové Wellness jako životní styl? Pokud ano, jak ji hodnotíte?“

Jan Hejma: „Odborných a kvalitních knih a článků z této oblasti je velký nedostatek. S touto knihou jsem se setkal a líbila se mi.Každá informace, která se dostane mezi širokou veřejnost, je dobrá a pomůže nám magické slůvko wellness vrátit tam, kam patří. Vysvětlit opravdu všechny činnosti, které do této oblasti patří. Současně je nutné i přesvědčovat lidi o velkém významu pozitivní změny v našem životě, jež významnou měrou zlepší naše zdraví a zkvalitní náš život.“

Nina: „Kolik hodin týdně a jakým způsobem odpočíváte Vy sám?“

Jan Hejma: „Odpočívám právě aktivní formou. Jezdím na horském kole, in line bruslích, mám rád všechny vodní sporty. Velkou relaxaci zažívám při potápění a na motorce. Současně rád navštěvuji i SPA zóny, kde upřednostňuji finskou saunu a whirpool.Snažím se na relaxaci najít čas min. 3 x týdně.“

Vladimír: „Dobrý den. Je wellness jenom fyzické cvičení, rehabilitace, masáže, relaxace, nebo i rady psychologa či psychické cvičení? A co jóga - je součástí wellness?“

Jan Hejma: „Již jsem se o tom zmínil. Wellness je dokonalá psychická i fyzická souhra a pohoda. Člověk musí na sobě pracovat po všech stránkách. Z klasické jógy vychází mnoho současných rehabilitačních a regeneračních cvičení. Jednoznačně a neodmyslitelně do wellness patří!“

Lukáš: „Vážený pane doktore, jsem po 15 neurochirurgických operacích, nemohu zvedat těžké předměty a lékař mi nedoporučil pobyt v sauně, Jaký typ wellness programu je pro mne vhodný?“

Jan Hejma: „Doporučení Vašeho lékaře je správné. V dobře vybvavené SPA zóně najdete různé typy ohříváren, které podle vaší momentální kondce můžete využívat. Od ohřívarny končící na 46°C (tepidarium), přes bio sauny, aroma sauna až po finskou saunu, kde je teplota až 110°C nebo parní lázeň s vysokou vlhkostí (90%). Důležitzá je pravidelnost a sebekontrola. Při jakémkoliv problému (závratě, bolesti na hrudníku, bolesti hlavy...) ukončit proces a případně kontaktovat odborníka.“

Lucka: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, které wellness centrum byste mi doporučil-nejlépe Praha a okolí a zda má nějaký efekt strávit v tomto centru jen 1 den. Děkuji“

Jan Hejma: „O dobrých wellness centrech v Praze jsem psal. Je dobré i chvilka, která Vás pozitivně ovlivní a začnete pracovat na svém novém životním stylu.“

Vítek: „Jak se pozná skutečné wellness centrum či wellness hotel? Co vše by měl obsahovat a nabízet? Kolik může být u nás takových zařízení a můžete některá jmenovat?“

Jan Hejma: „V současné době pracuje ČAW (Česká asociace wellness) ve spolupráci s MMR(Ministerstvo pro místní rozvoj)a AHR (Asociace hotelů a restaurací)na klasifikaci wellness hotelů a center. Cílem a záměrem je právě předložení jednoduchého ohodnocení, podle kterého by i lajk poznal, že v daném zařízení mu bude poskytnuta ta nejlepší služba v co nejšírším rozsahu a samozřejmě pod odborným dohledem.“

Vladimír: „Jaký je rozdíl mezi wellness a fitness?“

Jan Hejma: „Fitness je jedna z mnoha součástí wellness.“

Elena: „Dobrý den, v poslední době mám problém s patami. Ráno když vstávám tak na ně nemohu vůbec došlápnout jak mi v nich píchá, samozřejmě i během dne bolest přetrvává, někdy silnější, někdy slabší. Prý to jsou ostruhy. Dá se s tím něco dělat. Díky za radu.“

Jan Hejma: „Ve vašem případě je nutná odborná konzultace a následná diagnostika ortopeda.“

Dana: „Dobrý den, souhlasím s paní Ninou. Zúčastnila jsem se jednoho welnes pobytu v lázních - o odbornících se zde opravdu mluvit nedá - "pohybová" aktivita probíhala tak, že mi paní v posilovně řekla, tak si tady zacvičte, máte na to hodinu a já za hodinu přijdu a vezmu si od vás zpátky klíče... dá se toto nějak "reklamovat", nebojak se v takovémto případě bránit? Označení welnws si dává dnes opravdu kde kdo... v lázních bych "podvod "nečekala, ale stalo se...“

Jan Hejma: „Moc mne mezí Vaše negativní zkušenost. Právě zmíněná klasifikace ČAW by měla tento problém a nefundofanost některých zařízeníá odstranit.“

Wanna: „vy sam vlastnite, ci pracujete v nejakem wellness centru?“

Jan Hejma: „Mám soukromou ordinaci v Praze- www.skyclub.cz, v současné době otvíráme Frištenského wellness klub v Brně.“

L.Malonová@seznam.cz: „Dobrý den,je možné pomocí chiropraktiky v dospělém věku jěště nějak vylepšit,srovnat,odblokovat páteř?Mám dost velkou skoliozu.Děkuji.“

Jan Hejma: „Funkční skolióza se dá vhodným cvičením zlikvidovat. Je potřeba konzultovat Váš problém s odborníky.“

Inka: „Hezký podvečer. Je mi padesát, před rokem jsem měla štíhlou, pěknou postavu. Byla jsem dána do inval. důchodu, problémy s páteří, mám omezený pohyb,přibrala jsem, celulitída..navštěvuji welnes hotel Step, bohužel prý jen cvičení na balóně, popř. protahování...prosím, kam se obrátit, ráda bych nějaký pohyb, stanovit jídelníček...moc děkuji“

Jan Hejma: „Velice rád bych Vám poradil, ale potřebuji znát lokalitu, kde by se Vaše zařízení mělo vyskytovat.“

Karel Hýl: „Kde jsou Wellness hotely, o kterých byla zmínka v právě skončeném pořadu na ČT1? Díky za odpověď - uvažuju o dovolené v takovém nebo podobném zařízení.“

Jan Hejma: „Jako příkladný wellness hotel Vám doporučuji Wellness hotel Frymburk v krásném prostředí Lipenské přehrady. Právě z něj jste viděla i některé součásti interiéru a vybavení.“

Nina: „A jak se Vám vlastně právě odvysílaný pořad zamlouvá? Jste s výsledkem spokojen? S čím ano a s čím třeba méně?“

Jan Hejma: „Mělo by být podobných pořadů více. Daná problematika wellness by si zasloužila seriál.“

Ladka: „Dobrý podvečer ,doporučil by ste tuto formu hobnutí po operaci kolenního kloubu?Mám také cukrovku. Který doktor provede zdravotní prohlídku a doporučí jídelníček i pohyb na míru? Děkuji“

Jan Hejma: „Právě cukrovku je třeba kompenzovat právě vhodnou a hlavně pravidelnou pohybovou aktivitou, stravným režimem (dieta) a pravidelnou konzultací s diabetologem.“

Lukáš: „Vážený pane Hejmo, zdravím a obracím se k vám s dotazem (minulý zřejmě nedošel). Jsem po 15 neurochirurgických operacích, nemohu zvedat těžké předměty a lékař mi nedoporučil pobyt v sauně. Jaký wellness program je pro mne vhodný? Děkuji.“

Jan Hejma: „Odpověděl jsem, že sauna je velice vhodný prostředek pro Vás, ale je nutné Vaší činnost konzultovat- zejména při určitých problémech (závratě, bolesti na hrudníku...) - s odborníky.“

Andrea: „Dobrý den, právě začínám psát bakalářskou práci právě na téma wellness. Mohl byste mi, prosím, doporučit zahraniční literaturu, ze které se dají čerpat informace o této problematice. Děkuji“

Jan Hejma: „Pošlu Vám kontakty- pošlete mi Vaší e mail. adresu.“

Otto: „Dobrý den, líbí se mi wellnes svým pojetím a přístupem k životu a přemýšlím o možnosti otevřít si takové malé centrum se zaměřením spíše na day spa. Máte zkušenosti s malými centry a existuje i třeba možnost franšízingu? Děkuji“

Jan Hejma: „Velice Vám Váš záměr schvaluji, rád Vám při Vašem snažení pomůže již smíněná asociace ČAW- www.spa-wellness.cz.“

Katka: „Dobré odpoledne přeji, chtěla bych se zeptat na Váš názor co se pobytu malých dětí v sauně týče. Myslím tím děti od cca 4 měsíců. Děkuji“

Jan Hejma: „Vřele doporučuji.“

Hermina: „Dobry den mam krecove zily - mohu s nimi do sauny?“

Jan Hejma: „Nelze konzultovat Váš případ touto formou. Raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.“

Véna: „Zdravím a poptávám se: není to wellness módní až snobský směr životního stylu?!“

Jan Hejma: „Záleží na individuálním přístupu. Ve své podstatě v žádném případě.Forma wellness je velmi stará a pochází z filosofie dálného východu, starého Řecka a jiných velice vyspělích civilizací, ve kterých si lidé uvědomovali důležitost svého zdraví- psychické i fyzické kondice.Dokázali čerpat energii z přírody a okolního prostředí a nebylo jim jedno, jak vypadají.“

Marcela: „Dobrý den, dříve častá blokace krční páteře. Nyní udržuji cvičením a masážemi.Jak často můžu masáže absolvovat. Slyšela sem, že častá masáž není pro těo vhodná. děkuji, hezký den.“

Jan Hejma: „Doporučuji jednou týdně (max.)“

Inka: „..pane doktore, děkuji za odpověď. Bydlím na Praze 8 a moc ráda se zařídím dle Vašich instrukcí. Inka“

Jan Hejma: „Velmi dobrá jsou zmíněná wellness centra v Praze. Můžete se zastavit i v mé ordinaci. Rád Vás uvidím a vyhodnotím objektivně Váš zdravotní stav na základě diagnostické prohlídky. www.skyclub.cz“

Nina: „Zaujalo mne, že doporučujete saunu již pro kojence - mohl byste k tomu říci pár odborných slov?“

Jan Hejma: „Pro kojence v rámci posílení imunitního systému a celkového otužování doporučuji ohřívárny max. do 60°C a na velmi krátkou dobu (max. 10 min.). Následné ochlazení pozvolné (začít vlažnou vodou). Přeji Všem s kterými jsem dnes komunikoval. ať aktivní, tak i pasivní formou pěkný večer a mnoho wellness zážitků. S pozdravem Jan Hejma“