Chat

jednatel společnosti World Media Partners, s.r.o. - profesionálního dodavatele informačních systémů v cestovním ruchu a turistických portálů

Vít Pechanec

Množstvím realizovaných projektů se World Media Partners, s.r.o. stala nejvýznamnějším subjektem ve svém oboru v České republice. Pro Víta Pechance jsou informační a komunikační technologie (ICT) profesí i koníčkem. Je spoluautorem odborné publikace E-tourism v oblasti cestovního ruchu, která byla vydána pro Ministerstvo místní rozvoj. Příležitostně přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1999 provozuje odborně-profesní server www.cestovni-ruch.cz s populární databankou hotelových podvodníků. Mimo to od roku 2001 působil jako člen Rady Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu HO.RE.KA ČR a od roku roku 2006 v AHR ČR – Asociaci hotelů a restaurací ČR.

více v pořadu Služby v našich službách plus na téma E-podnikání v cestovním ruchu

Záznam chatu z úterý 5. ledna 2010

Jiří Motan: „Ahoj Vítku, delší čas jsme se neviděli - zdravím tě alespoň touto cestou z Olomouce! K vlastnímu dotazu : Jakou vidíš budoucnost klasických "kamenných" cestovních kanceláří či agentur v souvislosti s nevyčerpatelnými možnostmi internetu ?“

Vít Pechanec: „Dobré odpoledne všem diskutujícím, zvláště pak Tobě Jirko do Olomouce! Co se týká "kamenných" cestovních kanceláří a agentur, nevidím jejich budoucnost příliš růžově. Určitě bude existovat stále část lidí, kteří si rád nechají poradit s výběrem osobně, ale postupem času a v souvislosti se zvyšováním internetové gramotnosti jejich počet bude ubývat. Při výběru dovolené je jedním z důležitých faktorů doporučení, to získáte buď v kamenné pobočce (ale tam v podstatě jen jeden názor od prodávajícího), od svých známých a nebo od množství internetových uživatelů v rámci recenzních systémů, ze kterých si díky velkého množství příspěvků můžete vytvořit vcelku objektivní názor. Internetový obchod (e-shop) má navíc tu výhodu, že nákup je velmi rychlý, jak ve srovnání jednotlivých nabídek, tak v samotném nákupu. O pohodlnosti nemluvě... Domnívám se, že pro přežití cestovních agentur bude důležité několik faktorů: 1. přiblížení se zákazníkům - jako velmi nevyužitou možnost vidím např. pobočky cestovních agentur v rámci nákupních středisek, hypermarketů apod. 2. minimalizace nákladů na provoz - skvělý nápad se mi jeví např. spojení recepce pensionu a kanceláře agentury (viz např. Pension Lucie a CA Luul Tour) 3. propojení kamenné pobočky s vlastním e-shopem, resp. portálem 4. nabízení výhod pro návštěvníky kamenné pobočky - Dnes je tomu spíše naopak, když CK na svých webových stránkách poskytují slevy, např. 500 Kč, při nákupu v jejich e-shopu místo u svého autorizovaného prodejce - smluvního partnera! V praxi to pak dopadá tak, že zákazník přijde do agentury, nechá si poradit a pak si to koupí na webu cestovky. Je to ale především věcí agentur, aby se spojili a proti takovým praktikám společně bojovali, pokud chtějí přežít. Na první dotaz jsem se trochu více rozepsal než jsem původně zamýšlel...:-) Určitě diskuzi na toto téma uvítám, ať už na tomto chatu nebo v rámci diskuzních for na www.cestovni-ruch.cz.“

Jarmila Indrová: „Předpokládáte dotisk odborné publikace E-Tourismus v oblasti cestovního ruchu? Pokud ano, kdy?“

Vít Pechanec: „Zdravím Vás, paní docentko! Bohužel tuto otázku nejsem schopen odpovědět. Vydavatel publikace E-Tourism bylo Ministerstvo pro místní rozvoj, naše společnost jen zajišťovala obsah a tisk (konkrétně 500 kusů tištěné publikace a 1000 ks CD-ROMů). Náklad byl rozdělen mezi MMR a CzechTourism a dle mých informací je celý beznadějně rozebrán. Doporučil bych v této věci kontaktovat přímo MMR. Určitě by si dotisk zasloužila....zvláště pak, protože obsahem je stále ještě vcelku aktuální, i přes to, že vývoj v této oblasti je opravdu překotný. Pro ostatní návštěvníky: více informací o publikaci naleznete na: www.wmp.cz/aktuality/nova-publikace-o-e-turismu-3“

Vladimír: „Dobrý den. Začátek chatu je avizován na 16:30, teď je 14:45. A vy už odpovídáte - tomu říkám odpovědnost :-) Píšete to na notebooku, nebo na stolním počítači? Používáte Windows, nebo Mac? Kterému operačnímu systému dáváte osobně přednost?“

Vít Pechanec: „Děkuji za kompliment..:-) Některé odpovědi vyžadují trochu rozmyšlení a ne bezmyšlenkovité ťukání, tak jsem si ten chat trochu roztáhnul časově do větší šíře. Píšu na notebooku a používám Windows XP, na našich serverech používáme ale výhradně pouze linuxová řešení (konkrétně Debian). Mé preference operačních systémů jsou tím myslím zřejmé..:-)“

Nina: „Dobré odpoledne přeji, zaujalo mne, že v zahraničí existují portály, na nichž se mohou domluvit rodiny mezi sebou a vyměnit si na prázdniny své domy, byty, chaty apod. Měl by takovýhle nápad naději i v ČR? Nebo již možná něco takového existuje? Co myslíte, mohlo by to fungovat i tady? Pro zahraniční i domácí domácího cestovní ruch?“

Vít Pechanec: „Dobrý podvečer a děkuji za dotaz. Osobně jsem slyšel dokonce o portálu, kde (většinou) mladí lidé nabízejí svůj volný gauč, postel či celý pokoj k využití ostatních cestovatelů, a to většinou bezplatně. Určitě ten portál pokrýval i Českou republiku, jen si teď nevzpomenu na název resp. odkaz (možná někdo další poradí..:-). Samozřejmě takové systémy nemohou garantovat bezpečí, rezervaci apod. jako klasická ubytovací zařízení.“

Renata: „Budou se někde ještě vůbec lidi setkávat, až už pojedeme všechno jen přes internet? Já myslím, že za pár let se kyvadlo vychýlí na druhou stranu a budeme vděčni, když budeme moci navštívit živou osobu za přepážkou v bance, v obchodě, v cestovní kanceláři...vždyť život není jen o pohodlí, které přišlo s klávesnicí a myší. Potkat se s příjemným člověkem ve službách - to Vám zlepší náladu na celý den (minimálně).“

Vít Pechanec: „Myslím, že pokud se lidé budou chtít setkávat, tak jim v tom internet určitě nebude překážet. Já také radši zajdu s kamarádem na pivo, než abych trávil množství času "tlacháním" na Facebooku. Internet je nástroj k usnadnění života a je jen na nás, jak jej využijeme. Např. pokud mi ušetří množství času, které bych jinak strávil po úřadech, bankách apod, pak mi zbyde více volného času, který pak můžu trávit cestováním apod.“

Nina: „Jakým způsobem cestujete Vy sám?“

Vít Pechanec: „Vezmu to podle preferencí: 1. kánoe (ale jen v létě..:-) 2. automobil 3. vlak 4. letadlo atd. PS: K předchozí otázce - už jsem ten portál vygooglil.:-) Jedná se o www.couchsurfing.org - 1,6 mil. couchsurfers, 232 zemí - rozhodně úspěšný projekt..:-)“

Renata: „Co může člověk udělat pro to, aby byl vymazán z databanky hotelových podvodníků?“

Vít Pechanec: „Zaplatit dlužnou částku v ubytovacím zařízení či zařízeních, která jej do databanky zaregistrovala. Ty nás následně kontaktují se žádostí o odstranění dané osoby z databáze. Už jsme jich několik takových mazali. Dotyčné osoby měly docela problémy se někde v České republice ubytovat....“

Pavel: „Je pravda, že nevojenské, tedy "civilní" GPS přístroje vykazují záměrnou chybu až několik metrů? Co si myslíte o systému Galileo? Není to blbost, když už existuje americký GPS systém, a to zadarmo?“

Vít Pechanec: „S určitostí neřeknu, nicméně dle informací, které k dispozici mám, to pravda je. Jde o to, aby se "civilní" GPS přístroje nezneužívaly k vojenským účelům, kde je někdy přesnost na metry nezbytná (např. při navádění střel apod.). V každém případě přesnost, jakých současné GPSky dosahují, bez problému postačují pro potřeby cestovního ruchu - a to včetně geocachingu, kde je přesnost velice důležitá. Ohledně Galilea: Nikdo neřekl, že americký GPS systém tu bude navždy zadarmo, proto se Evropa jakýmsi způsobem jistí a nechce být závislá na "cizí" technologii. Osobně se ale domnívám, že případné omezení využití GPS by zvedlo tak obrovskou vlnu nevole, že je takřka nereálné, že by k něčemu takovému došlo. V tomto ohledu jsou peníze investované do Galilea penězi zbytečnými...třeba se ale tím vyvine či rozvine jiná technologie...jak už to ve vědě bývá...:-)“

Nina: „Odebíráte nějaký časopis nebo neoviny v tištěné podobě?“

Vít Pechanec: „Noviny čtu pouze v internetové podobě, resp. sleduji televizi. Časopisy odebírám jen ty odborné (ale jen v oboru cestovního ruchu), díky kterým pak získám vstup do internetového archivu - jedná se např. o COT Business, Hotel&Spa apod.“

Bob: „Dobrý večer. Jaký je váš názor na platbu platební kartou přes internet? Nakolik je to riskantní?“

Vít Pechanec: „Při platbě platební kartou na Internetu vždy jisté riziko hrozí. Doporučuji jen nakupovat ve známých, pokud možno velkých e-shopech a vybírat takové, kde platba probíhá u zprostředkovatele (Česká spořitelna, Global Payments apod.), zabezpečení přes SSL by mělo být samozřejmostí, certifikát by měl být vydaný důvěryhodnou autoritou. U platební karty by měl být nastaven rozumný limit pro tyto transakce a dobré je se také nechat informovat o každé platbě pomocí SMS. Pokaždé když budete kupovat benzín kartou, bude vám sice bzučet kapsa, ale pro rychlé informování je to super, zvláště pak když jste v zahraničí a chcete si zkontrolovat, kolik vám z účtu odešlo v CZK. Sám a rád často v e-shopech nakupuji...:-)“

Nina: „Je povinností informačních center Pokud jsou registrovaná v Czechtourismu) nechat si vytvořit turistický informační portál ve WMP? Nebo si mohou vybrat?“

Vít Pechanec: „Informační centra, ať jsou oficiálně certifikovaná CzechTourismem či nikoliv, si mohou svoje webové stránky či přímo turistický informační portál objednat u firmy, která jim bude vyhovovat svojí nabídkou, řešením a cenou. Nemáme v tomto ohledu žádné výsadní postavení a patrně by bylo špatně, kdyby někdo takový byl. My naše řešení stavíme na množství výhod, která málokdo může nabídnout - viz www.wmp.cz/regionalni-turisticke-portaly/ (omlouvám se za malou vlastní reklamu..:-)“

Péter Zoltán, 7 rokov: „Pán Pechnec, ako ste sa dostali k tomu, čo teraz robíte? Páči sa vám to? Chodíte dakedy aj na Slovensko?“

Vít Pechanec: „Milý Petere, děkuji za dotaz. K práci, kterou teď dělám, jsem se dostal velmi prozaicky. Je to vcelku dlouhý příběh, ale zkrátím jej..:-) Provozujeme také pension, kde nás jednoho dne navštívil hotelový podvodník. Soudy jsem vyhodnotil jako neefektivní, a proto jsem založil databázi hotelových podvodníků, která pak přerostla v odborně-profesní server www.cestovni-ruch.cz. Následně díky spolupráci s vydavatelstvím C.O.T media, s.r.o. jsme začali budovat turistický portál ČR www.CZeCOT.com, který budujeme v podstatě stále. Pak se nabalovaly další a další projekty. Práce mne rozhodně baví..:-) Slovensko mám rád, hlavně pro jeho přírodu a fajn lidi. Mimochodem manželka mého bratrance pochází ze Slovenska a dva mí programátoři jsou Slováci..:-)“

Nina: „Děkuji Vám za pěknou odbornou diskusi a přeji pěkný zbytek večera.“

Vít Pechanec: „Já děkuji za Vaše dotazy, bez nich diskuze nefunguje..:-) Taktéž přeji pěkný zbytek večera.“

Vladimír: „Vaše odpovědi byly věcné a přínosné. Děkuji a přeji pěkný zbytek večera. :-D“

Vít Pechanec: „Děkuji za hodnocení mých odpovědí, snažil jem se, co to šlo..:-) Taktéž přeji pěkný zbytek večera.“