Znamení koně

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 41  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vanda Karolyi

Vanda Károlyi
Vanda Károlyi
herečka

Kdybyste měli uhádnout, kdo z hereckého ansámblu seriálu Znamení koně pochází z východního Slovenska, vsadím se, že byste neuhádli. Poslouchali byste dikci všech herců a snažili se kápnout na akcent. Marně. Snad možná podle ohnivého jiskření v očích by někdo mohl správně odhadnout, že onou rodačkou z temperamentního východu je Vanda Károlyi (dříve známá pod příjmením Konečná).

Nedá mi proto, Vando, abych se nezeptal, jak je možné, že Slovenka mluví tak výborně česky, vlastně stejně dobře jako rodilý Čech?

Abych byla spravedlivá, jednu část zásluh tvoří genetika. Táta byl Čech a i když s nami od mých pěti let nežil, určitě se to na mé češtině podepsalo. Další část tvoří moje profesionální čest. Čeština je můj chléb, proto je moji povinností mluvit bezchybně.

Narodila jste s v Prešově, poté studovala na konzervatoři v Košicích, kde jste také strávila neuvěřitelných třináct let ve Státním divadle. Východ tedy máte v malíčku. Existuje rozdíl mezi naturelem obyvatel Vašeho rodiště a zeměmi českými?

Určitě jsou malé odlišnosti, ale právě to je na našich národech krásné a zajímavé. Každý jsme jiní, originální a přece tak blízcí. Klady a zápory jsou ale všude.

Kdy vlastně jste natrvalo přesídlila z Košic do Prahy? A jste rozhodnutá zde zůstat? Nebo se nebráníte ani nabídkám z jiných měst České či Slovenské republiky? Významnou českou muzikálovou scénou je třeba Městské divadlo Brno…

Od třinácti let jsem mimo domov, proto jsem velmi zběhlá, kosmopolitní. Nevadí mi žádné místo na zemi. Zásadní je láska a rodina, ne prostor. Praha se mi zatím líbí a zaječí úmysly nemám, ale kdoví… Jsem herec – kočovník a život píše velké příběhy! Nebráním se ničemu. A když osud řekne „pojd“, tak půjdu.

Vando, jste vnímána především jako divadelní herečka. Pozoruhodně jste ztvárnila velké role ve známých muzikálech. Uplatnila jste svůj osobitý temperament, jenž jste využila například v roli Cikánky Rady v muzikálu Cikáni jdou do nebe, rovněž při natáčení Znamení koně?

Myslím, že umělec bez vášně, emocí, temperamentu a smyslnosti je k ničemu.

Vaše role veterinářky Bety Vás zavedla do postavy na hraně mezi dobrem a zlem. Vnímáte svou Bety spíše jako klaďasku či záporačku? Máte k této postavě pozitivní vztah? S kterými jejími postoji či názory se ztotožňujete?

Kdo v životě je jenom dobrý a kdo jenom zlý? A ti horši obvykle volají svým jednáním po lásce. Proto nelze soudit. Bety je podle mě schopná, inteligentní, ale i citlivá žena, která nemá moc štěstí v hledáni životního partnera a protože ji tikají biologické hodiny, jedná v křeči a dělá chyby. Doufám, že se polepší.

Musela jste se na roli nějak speciálně připraovat? Přece jen hrajete v seriálu veterinářku a to vyžaduje určité znalosti a dovednosti.

Je to velká věda, ale režisér Milan Cieslar mě v tom nenechal a přizval profíky. Ti mne na vše připravili. No, přiznám se, že kolikrát jsem svoje hrdinstvi s pokorou odložila stranou. Byla to však výzva!

V seriálu jste, vzhledem ke své roli, velmi často v kontaktu s koňmi. Položím teď takovou klasickou otázku – máte nějakou zajímavou historku nebo vzpomínku? Stalo se vám při natáčení s koňmi něco nečekaného?

Točilo se jednou ve velmi malé stáji. Bylo nás tam 20, teplo, dusno a smrad. A můj kůň měl zrovna ten den pohnuté zažívání a extremně silnou peristaltiku (rytmické smršťování svalstva trávícího ústrojí doprovázené různými zvuky – pozn. redakce). Umíte si to představit? Záchvaty smíchu střídala bezmoc, rezignace a smířeni s potupnou smrtí. Ale příroda je mocná čarodějka.

Přestože jste účinkovala již v seriálech Redakce či Ordinace v růžové zahradě, muzikálů za sebou máte nepoměrně víc – Jeptišky, Pomádu, Monte Christa, Draculu, Adélu, co ještě nevečeřela. Dejme tomu, že Vám Znamení koně nyní otevře cestu k hlavním rolím v televizních seriálech a filmech. Nebude Vám líto, že divadlo už nebude číslo 1?

Svou práci miluji, ať je, jaká je. A budu ji věrná vždy a všude.

Přála byste si, aby Vaše dcera Laura šla ve Vašich šlépějích? Někteří herci se modlí, aby se jejich děti držely od divadla a filmu dál!

Je to hloupost pasovat se do role režiséra něčího života. Dala jsem jí to nejcennější – život, ale žít ho musí už sama. Ať už bude cokoli, ale ať je hlavně šťastná. Nejdůležitější je však, ať se z ní stane slušný a citlivý člověk.

Vando, děkujeme a hodně štěstí!

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2009 – D  ST  AD  HD
Žánr: Seriál
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady