Jak měníme školu

O úsilí ředitele a učitelů ze základní školy v Poběžovicích změnit školu tak, aby byla opravdu pro děti. Připravila L. Václavová

Režisérka Ljuba Václavová více než rok sledovala život na základní škole v pohraniční obci Poběžovice, kam jsou děti sváženy z celé spádové oblasti.

Když hledala zajímavou školy, na jejíž změně by bylo možné ukázat zásadní proměny v základním školství za poslední dvě desítiletí, vybrala si nejprve na doporučení ředitelky dětské psychiatrické léčebny venkovskou školu v Chotěšově u Plzně. Školu, která ještě před pěti lety posílala své žáky do psychiatrické léčebny, a to v neobvykle velkém množství. Po výměně ředitele se změnili i žáci. Po nástupu nového ředitele Mgr. Vladimíra Foista se situace ve škole začala měnit. Ředitel dokázal děti ke škole připoutat – zatím ne učivem, ale mimoškolní činností. Samozřejmě, že se ve škole situace nezměnila ze dne na den, dál existovala šikana některých učitelů, například dnes tak oblíbené nahrávaní učitele na mobil, ale k zásadním změnám ve vztahu učitelů a žáků došlo. Na konci školního roku 2008 se ale ředitel nepohodl se starostkou obce a ze školy musel odejít. Ihned našel ředitelské místo v základní škole v obci Poběžovice u Domažlic, v krajině Českého lesa. Vrátil se tím domů, do kraje, kde se narodil a vyrostl v tradiční chodské vesnici. A začal měnit další školu. Podívejte se tedy na úsilí ředitele a učitelů z pedagogického sboru v Poběžovocích o to, aby tu nebyli žáci pro školu, ale škola opravdu pro děti.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2009
 P ST