Předchozí díl | Následující díl

Devatero řemesel

Jan Čenský zedníkem

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 32  
Sdílet
| Poslat odkaz

Momentky z natáčení

Klikněte pro větší obrázekPřipravit natáčení znamenalo také pro zástupce partnerské školy – Střední odborné školy stavební a zahradnické na Praze 9 – obstarat dostatek materiálu pro účastníky natáčení. V tuto chvíli ještě pečlivě srovnané tvárnice čekají na svůj „televizní křest“. Režisér Petr Burian udílí poslední pokyny Vojtovi, který se připravuje na rozhovor s Pepou Odehnalem.

Klikněte pro větší obrázekPřipadají vám ty cihly nějaké divné? Aby ne! Jsou dřevěné! Ale při tréninku Honzy Čenského posloužily stejně dobře jako při skutečné výuce. Pod dohledem učitele odborného výcviku Milana Lavického se na nich totiž nejlépe trénují základy vazby.

Klikněte pro větší obrázekA tady už jde do tuhého! Honzu Čenského čekalo stavění tzv. „na zkoušku“. Ještě než se tvárnice pospojují maltou, je potřeba vyzkoušet si, jak se kluci naučili již zmiňované základy vazby. A kdo jste někdy pomáhal na stavbě, určitě víte, že každý kousek stavebního materiálu se opravdu pronese… Po natáčení to moc dobře věděl i Honza Čenský. Aby ne – ne každý záběr se točil tzv. na první dobrou!

Klikněte pro větší obrázekJak se stavěl Karlův most nejspíš tuší každý. Platí to i dnes a patří do malty vajíčka? Pro Vojtu připravil scenárista Radim Wolák hned platíčko vajec až z Velvar (tam se totiž autor scénáře narodil). Dostanou se do připravované směsi? Podívejte se na internetové vysílání.

Klikněte pro větší obrázekTeorii neuniknul ani žák Čenský. Probírala se bezpečnost práce na pracovišti, a tak Honza vyfasoval rukavice, školní čepici, zednickou lžíci a také slušivé ochranné brýle. Na rozdíl od kluků si však zapomněl sundat hodinky. A to byla, jak se posléze ukázalo, tak trošku chybička. Malta si totiž při nahazování omítky od jeho lžíce často létala kam chtěla – tedy všemi směry.

Klikněte pro větší obrázekNa co že to všichni pánové s takovou úctou hledí? No přeci na podařený „maltin úsměv“! Netušíte, o čem je řeč? Správně namíchaná směs totiž při přeříznutí a podebrání ani nestéká, ani nepraská, ale usmívá se!

Klikněte pro větší obrázekBílý, téměř lékařský mundůr, se po nahazování omítky na cvičnou zeď proměnil u Honzy Čenského na čistý oděv skutečně pracujícího řemeslníka. Bylo vidět, že se opravdu snaží, aby dostál svým zednickým dovednostem, které proklamoval už před 20 lety v pohádce Princové jsou na draka. Jen si tentokrát nezpíval: „Dělání, dělání, všechny smutky zahání…“ Nejspíš proto, že mu chyběla jeho princezna Ivana Andrlová.

Klikněte pro větší obrázekVe finále měli pánové za úkol postavit podle dodaného plánku stavbu s otvorem pro okno. Než se však k němu dopracovali, řešil se téměř neřešitelný problém – kde se vzala tak ohromná fuka uprostřed druhé řady? Nejdřív si hlavičku lámali oba soutěžící, posléze pan učitel, nakonec přišel na pomoc i režisér. Honzův výraz je ale více než jasný. I jeho návrh na řešení zněl rozumně: „Co si dojít do hospody a tak vymyslíme, co s tím dál!?

Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2010 – ST
Žánr: Pro děti a mládež | Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Související pořady