Evropa za klavírem

Soutěž o nejlepšího pianistu Evropské unie. Cesta mladých umělců od základního kola v Praze až po ostravský finálový koncert čtyř nejlepších účastníků soutěže za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava (2009). Připravili: H. Dohnalová, P. Hoznauer, T. Pavelek a P. Všelichová

Do Prahy se na konci červa letošního roku sjelo 27 pianistů ze všech zemí Evropské unie na mezinárodní klavírní soutěž EU PIANO COMPETITION, o nejlepšího mladého pianistu EU. Soutěž byla jedním z doprovodných programů českého předsednictví EU. Na uspořádání se podílela Mezinárodní společnost Antonína Dvořáka a EPTA (European Piano Teachers Association) Česká republika. Soutěžící byli nominováni ministerstvy kultury jednotlivých zemí, ale každá z nich zvolila při výběru svůj vlastní postup. Přijeli tak vítězové národních hudebních soutěží, anebo soutěží zorganizovaných speciálně pro toto evropské hudební klání.

Ostravskému finálovému večeru předcházely v Praze, ve čtyřech soutěžních dnech, sólové recitály všech dvaceti sedmi účastníků. Z těch vybrala mezinárodní porota čtveřici nejlepších. Za doprovodu Janáčkovy filharmonie se 29. června představili ostravskému publiku. Záznam pražského semifinále, finálového koncertu v Ostravě a slavnostního vyhlášení vítězů vám nabídne Centrum hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava.

Stopáž120 minut
Rok výroby 2009
ŽánrHudba