Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Dále účinkují: R. Ondráček, M. Pokorný, L. Bouček a J. Váňa. Režie A. Rezek

V této zábavné show je naším tématem genialita matky přírody a to, jak lidé dokáží využít jejích obrovských „vynálezů“. Tentokrát se můžete těšit na Josefa Váňu, Libora Boučka, Miloše Pokorného a Romana Ondráčka. Zavítáme za jedovatými sklípkany, kteří se během 300 miliónů let téměř nezměnili. Ukážeme vám fascinující záběry z mikrosvěta a fyzikální kouzlo s balonky. Kyvadlo umožnilo měřit přesně čas a my jsme s ním připravili několik zajímavých experimentů. Bude v hlavní roli i v závěrečném, velmi nebezpečném pokusu.

Otestujte si své znalosti zázraků přírody

Sklípkani

Mezi nejzajímavější pavouky patří jistě sklípkani. Mnoho lidí je chová jako domácí mazlíčky. Ti nejnebezpečnější však mohou svým jedem ohrozit svalovou a dýchací soustavu, zvláště u dětí a nemocných lidí. Sklípkani patří k největším suchozemským bezobratlým živočichům. Jsou to dokonalí lovci, kteří se během 300 miliónů let téměř nezměnili. Tělo se jim dělí na dvě části, hlavohruď a zadeček. Mají osm nohou, ale celkově šest párů končetin. První pár je přeměněn na klepítka, v nichž je umístěna jedová žláza. Druhý pár jsou makadla, která slouží ke žvýkání potravy a u samečků jako pářící ústrojí. Třetí až šestý pár složí k pohybu. U některé čeledi najdeme na spodní straně zvláštní chloupky, které jim umožňují pohybovat se po hladkých plochách, či přímo šplhat po skle. Sklípkani nejsou příliš mlsní, postačí jim hmyz a těm větším i třeba malé ještěrky či hlodavci.

Umí sklípkani tkát pavučinu?

Paranitroanilin

Co je to Paranitroanilin?

Metronom

Metronom udává rytmus hudební skladby, někdy se mu říká taktoměr.

Za jak dlouho se dokáže synchronizovat 24 metronomů v různé fázi kyvu umístěných vedle sebe?

Vlnové kyvadlo

Kdo poprvé vědecky popsal kyvadlo?

Stopáž71 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD