Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit (2014). Dále účinkují: J. Schneiderová, M. Kavalčík, R. Nedvěd a B. Hybner. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 7. 11. 2020
Video není k dispozici

V této zábavné show je naším tématem genialita matky přírody a to, jak lidé dokáží využít jejích obrovských „vynálezů“. Tentokrát se můžete těšit na Borise Hybnera, Jitku Schneiderovou, Richarda Nedvěda a Michala Kavalčíka. Podíváme se za hyenami, opředenými mnoha mýty. Nahlédneme do mikrosvěta přírody, kterou se nechali inspirovat lidé, a představíme vám nový český vynález, který vás znovu naučí hrát si na písku. Ukážeme vám opravdový výbuch a především oba moderátory, jak se pokoušeli dostat do sáňkařského týmu.

Otestujte si své znalosti zázraků přírody

Hyeny

Hyenám se odedávna přisuzovalo mnoho špatných vlastností, vlastně jen proto, že si mnoho lidí nedalo tu práci poznat je blíže. Přívlastky hyení či hyenismus jsou spojovány s těmi nejhoršími lidskými znaky. V Africe někteří domorodci věří, že žluč hyeny způsobí okamžitou smrt. V arabských zemích její části těla dle pověr používají zlí čarodějové k zešílení svých protivníků. Hyeny byly tradičně považovány za mrchožrouty. Vědecký výzkum však dokázal nečekané zjištění, že tyto šelmy uloví až 80 % své potravy. Překvapivé je to především ve srovnání se lvy, kteří loví pouze 50 % své stravy. Navíc hyeny udivily vědce mimořádně vysokou úrovní inteligence, schopností spolupracovat a koordinovat své sociální aktivity. Výjimečné mají i tělo, v poměru k jeho velikosti mají totiž největší srdce z afrických savců, což z nich dělá výborné vytrvalé atlety. Jejich život v klanu podporuje bohatý hlasový rejstřík složený ze zvuků podobných smíchu, chrochtání či nářku.

Co je o hyenách pravda?

Bodlák

Vznik jakého vynálezu inspiroval bodlák?

Bojové umění

Co znamená Kyusho?

Výbuch

Filmoví pyrotechnici často používají efekt s názvem…

Triliarda

Čeho je na světě přibližně triliarda 1 × 1021?

Naklíčený hrách

Jak se jmenuje pokrm z naklíčeného hrachu?

Stopáž71 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD