Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Dále účinkují: L. Benešová, T. Matonoha, I. Bareš a O. Synek. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 22. 4. 2017
Video není k dispozici

Naším tématem je genialita matky přírody a to, jak lidé dokáží využít jejích obrovských „vynálezů“. Hosty jsou Tomáš Matonoha, Lucie Benešová, Igor Bareš a Ondřej Synek. Podíváme se na krásu a ušlechtilost kladrubských koní, do říše optických klamů nebo za dravými piraněmi. Ukážeme vám, kde opravdu je slunce a co rozhodně nemáte dávat do mikrovlnné trouby. Flyboarding je nový adrenalinový sport, při kterém se moderátoři snažili pokořit zemskou přitažlivost.

Otestujte si své znalosti zázraků přírody

Kladrubští koně

Starokladrubští koně se na světě chovají více než 400 let a jsou tak jedním z nejstarších plemen koní. Jde o teplokrevné plemeno, vzniklé na podkladě starošpanělské a staroitalské krve. Typickým znakem je klabonosá hlava, s velkýma očima, vysoko nasazeným mohutným klenutým krkem a širokými zády. Starokladrubský kůň je opravdovým světovým unikátem jak pro svůj původ, tak i jako ukázka úspěšné chovatelské práce, jíž se podařilo vzkřísit ojedinělé původní české plemeno. Rozsáhlý komplex národního hřebčína byl i se starokladrubským koněm v lednu 1995 prohlášen státní kulturní památkou. Ten se tak stal jediným živým tvorem na světě, který se může takovou výsadou pyšnit - vůbec poprvé se ve světě stalo domácí či hospodářské zvíře vedle uměleckých děl a architektonických skvostů středem památkářské ochrany. Světové prvenství tedy patří České republice.

Kdo byl zakladatelem plemene kladrubských běloušů?

Optický klam

Jak vznikají optické klamy?

Kde je slunce

Za jak dlouho dosáhne sluneční světlo povrchu Země?

Nejsilnější stisk čelisti

Kdo má nejsilnější stisk čelistí (k poměru své hmotnosti)?

Stopáž71 minut
Rok výroby 2013
 ST AD